"Danes moram v tej ambulanti pregledati šestdeset ljudi. Če bi imeli normative, bi jih verjetno trideset na veliko bolj kulturen način kot jih sicer moram," je razloge zakaj podpira zdravniško stavko, pojasnil priznani slovenski zdravnik, kirurg z Onkološkega inštituta v Ljubljani Dr. Erik Brecelj: "Če bi imeli standarde, bi to stavbo SCT težko zgradil po trikratni ceni, kaj šele, da bi po končani gradnji morali vložiti v obnovo te novogradnje več denarja kot stane v normalni državi gradnja ene tako velike bolnišnice. Samo zato, ker nimamo standardov," je dodal.
Splošna stavka se začne jutri ob 7. uri
Čeprav sta vlada in Fides zbližala stališča, vlada namreč priznava standarde in normative, ki jih zahtevajo zdravniki, se je zapletlo okoli plač.
Glavni stavkovni odbor Fidesa je tako sklenil, da bodo zdravniki v torek začeli stavko, je po seji odbora povedal predsednik sindikata Konrad Kuštrin. Če vladna stran ne bo ustregla njihovim zahtevam, pa nameravajo stavko zaostrovati.
Imajo dve stavkovni zahtevi, in sicer sprejem standardov in normativov za zdravnike, ki so že opredeljeni v modri knjižici, ter da se ponovno začne postopoma vzpostavljati razmerje ena proti tri med povprečno slovensko plačo in povprečno plačo zdravnika.
Kdaj bodo zaradi stavke zdravnikov nastopile težave v bolnišnicah, je po Kuštrinovih besedah odvisno od tega, kako so v posameznem zavodu zasedena zdravniška mesta oz. koliko zdravnikov v posameznih zavodih manjka. Tako težave ne bodo nastopile v vseh zavodih naenkrat.
Kaj pa bolniki?
V času stavke bodo zdravniki in zobozdravniki delali le 40 ur na teden. Pri tem bodo upoštevali 7. člen zakona o stavki, ki velja za zdravnike.
In kaj to pomeni? Naj jutri sploh gremo na pregled, če smo že naročeni? V UKC Ljubljana pravijo, da se v prvem tednu delo v primeru stavke ne bo bistveno spremenilo. Ambulante bodo delale normalno, tudi operacije in drugi posegi bodo tekli v minimalno okrnjenem obsegu.
Po tednu dni bi se lahko pričele težave
Vendar pa bi se lahko po tednu dni razmere poslabšale in bodo počasi prešli na drugačen režim. V primeru zaostritve stavke, bodo v največji slovenski bolnišnici, pa tudi drugod po Sloveniji, opravljali samo tiste storitve, ki so po zakonu nujne.
Bolnike bodo prenaročali
Ostale bolnike, ki so bili v času morebitne stavke redno napoteni na ambulantne preglede, bodo prenaročili, tako da bodo ti pravočasno prejeli obvestila o nadomestnem terminu. Na oddelkih bodo zagotovili minimalen standard, kar pomeni, da bodo vizite tekle normalno in da bo stalno dosegljiv specialist.
Urgentna služba bo potekala kot običajno, ponekod na polikliniki bodo zmanjšali število kontrolnih ambulant, za otroke bodo te delovale nemoteno. Bolniki bodo sicer v skladu s pregledom prejeli vse recepte in napotnice, prav tako bo brez zapletov potekalo delo na pediatrični kliniki, zagotavljajo v UKC Ljubljana.
Na Ptuju se bojijo katastrofe
Nekaj odobnega so sporočili tudi z drugih slovenskih bolnišnic, razen s ptujske, ki je kadrovsko najbolj podhranjena v Sloveniji. Kot je povedal direktor Andrej Levanič, je za njih vsak scenarij, ki ne poteka v običajni obliki, "pot v katastrofo". Že samo zaradi pomanjkanja anesteziologov lahko v celoti padeta kirurški in ginekološki operativni program.
Kot je dejal, so samo za ta teden odpovedali okoli polovico oziroma nenujnih operacij. "Če bi se stvari nadaljevale, bi naslednji teden morali takšne operacije odpovedati v celoti. Največ težav bi imeli z zagotavljanjem 24-urne službe na internem oddelku in če bi se v celoti držali stavkovnih pravil, kadra ne bi imeli niti za pokritje urgentnih primerov," je dejal Levanič.
dezurni@zurnal24.si
Bo moral še kater dr.bit prestreljen,da se bodo mal prizemljil in začeli delat za dobro pacientov.
Zdravniki pozabljajo kaj je njihovo osnovno poslanstvo ..................ni denar .Če ste imeli to v milslih ,bi šli v politično šolo …
Če redno plačujem zdravstveno zavarovanje, pričakujem, da mi v primeru potrebe zavarovalnica povrne stroške zdravljenja. Štrajki me pa sploh ne …