Zbolimo lahko pred štiridesetim

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Bolniki imajo težave tudi z izražanjem, težko najdejo pravo besedo, poimenujejo predmet ali osebno ime. Mnogi pozabijo tudi brati ali pisati.
Oglej si celoten članek

“Prvi znaki Pickove ali Frontotemporalne demence so: neprimerno vedenje, neslane šale, nepredvidljivi odzivi, razburljivost,” pojasnjuje predsednica Združenja za pomoč pri demenci Spominčica, Štefanija L. Zlobec.

Prvi znaki se pri tej vrsti demence lahko pojavijo že zgodaj pred 40. letom, vendar tedaj le redki pomislijo, da gre za demenco. Sicer pa zanjo najpogosteje obolevajo ljudje po 65. letu.

Težave se stopnjujejo 

“Bolniki imajo težave tudi z izražanjem, težko najdejo pravo besedo, poimenujejo predmet ali osebno ime. Mnogi pozabijo tudi brati ali pisati,” pojasnjuje Zlobčeva in dodaja, da se z napredovanjem bolezni težave stopnjujejo. Nekateri začno krasti in nabirati nekoristne predmete, se neustrezno spolno vesti, uživajo neužitno hrano, se prenajedajo ali pa pozabijo jesti …

“Zdravila zoper demenco, tudi zoper Pickovo demenco ni. Specialisti, psihiatri ali nevrologi, predpišejo le zdravija, ki lajšajo simptome bolezni kot so nemir, razburljivost in podobno,” opisuje. Pravi, da frontotemporalna demenca predstavlja od pet do sedem odstotkov demenc. “Pri tej obliki gre za propadanje čelnega in senčnega režnja možganov. Bolezen se lahko podeduje, vendar pri manjšem odstotku kot pri Alzheimerjevi bolezni, do deset odstotkov,” pravi. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.