Zadnja stvar, ki si je večina po napornem dnevu v službi želi je ta, da bi ob prihodu domov pripravljali še kvaliteten topli obrok, saj nam kuhanje pogosto vzame preveč časa. Zato hrano pripravimo vnaprej, običajno čez vikend in jo zamrznemo v majhnih porcijah. Ob prihodu domov jed le še pogrejemo, kar nam seveda še kako prihrani čas. Še več ga je, če zamrznjeno hrano kupimo kar v trgovini, kar je sicer za mnoge gospodinje še bolj nedopustno, saj menijo, da takšna hrana ne more biti zdrava.
Pakirana sveža zelenjava manj kvalitetna
Tudi v vrečkah pakirana sveža zelenjava vsebuje veliko manj vitaminov od zamrznjene: "Svežino in hranilno vrednost izdelka se ohranimo le, če ga na hitro in globoko zamrznemo pri temperaturi najmanj minus 40 stopinj Celzija," pojasnjuje Lea Feys z berlinskega Inštituta za zamrznjeno hrano, ki dodaja, da živilom, shranjena pri najmanj minus 18 stopinj Celzija, ni treba dodajati konzervansov.
Da bi se prepričali o pravi izbiri, je treba preveriti podatke o hranilni vrednosti zamrznjenih izdelkov, kot so pice, zamrznjena ocvrte hrana in mesne omake. "Na prvi pogled morda ista hrana vsebuje zelo različne količine maščob in soli, odvisno od podjetja, ki ga je proizvedlo," pravi Feysova in dodaja, da je najbolje izbrati izdelek, ki vsebuje najmanj škodljivih sestavin.
Prednosti kvalitetno zamrznjene hrane.
Sadje, zelenjava, meso in ribe so lahko v zamrzovalniku tudi do enega leta, seveda če se bomo držali pravil, obrok, ki smo ga pripravili vnaprej, pa je treba pojesti v treh mesecih, še dodajajo strokovnjaki.
Sicer pa meso odmrznemo postopoma, najbolje v hladilniku, saj ga lahko sobna temperatura poslabša, v nobenem primeru pa ga ne smemo odtajati v vodi, saj se tako dodatno ustvarjajo bakterije. "Zamrznjeno zelenjavo, kot sta brokoli in špinačo pa lahko vržete kar v pečico ali v mirkrovalnovno pečico," še svetuje Bockholtova.
dezurni@zurnal24.si
Zamrznjena živila so v večini primerov kvalitetnejša od "svežih". Seveda, če so industrijsko zamrznjena pri proizvajalcu čimprej po pridelavi.