S toplimi temperaturami se v naravo vračajo tudi male nadloge, ki napadajo tako nas kot naše hišni ljubljenčke. Sezona klopov se je že začela in izredno pomembno je, da se primerno zaščitimo. Klopi prenašajo nekaj nevarnih bolezni, med njimi klopni meningoencefalitis in boreliozo, manj znano pa je, da lahko zaradi reakcije človeškega imunskega sistema po ugrizu nastopijo tudi alergije.
Srbečica, vrtoglavica in oteženo dihanje
"Bolnik je razvil alergijo na rdeče meso," razloži vodja univerzitetne kožne klinike tehnične univerze v Münchnu. Razlog za nenaden nastop alergije je bil ugriz klopa, ki ga je utrpel 58-letnik. "V redkih primerih večkratni ugrizi klopov lahko povzročijo alergijo," dodaja Biedermann.
Alergije na rdeče meso ni mogoče ozdraviti
Med postopkom sesanja klop zaužije kri, jo premeša z vsebino prebavnega trakta in jo nato izpluni. Tako v naše telo iz žuželkinega telesa pridejo sladkorne molekule, ki so povezane v verigo z imenom alfa-galaktoza. Med evolucijo smo ljudje izgubili možnost proizvajanja te substance. Če sedaj pridemo v stik z njo, jo naše telo snov prepozna kot tujo in po večkratnem stiku na substanco lahko telo, ko zaužijemo rdeče meso, reagira z alergično reakcijo. "Ogroženi so predvsem ljudje, ki jih klopi pogosto pičijo, ker so na primer v naravi s psi ali delajo kot gozdarji ali lovci," ugotavlja Biedermann.
Alergijo na rdeče meso ni mogoče ozdraviti, a raziskave kažejo, da lahko nekateri bolniki zaužijejo tudi več kosov pečenke, preden se pokažejo prvi simptomi. "Nekaj kock slanine v solati ne bo povzročilo alergijske reakcije," pomirja Biedermann.
Ugriz klopa pa ni vedno edini vir omenjene alergije. Snov, ki povzroča alergijo, lahko v telo prispe tudi z zdravili, ki jih farmacevtska podjetja proizvajajo s pomočjo živalskih celic.