Sladkorna bolezen je v porastu. Še posebej narašča število oseb s sladkorno boleznijo tipa 2. V Sloveniji se je od leta 2010 do 2015 število bolnikov, ki zaradi bolezni jemljejo zdravila povišalo za 15 odstotkov.
Po podatkih NIJZ iz zbirke porabe zdravil na recept, se število prejemnikov zdravil za sladkorno bolezen v Sloveniji vsako leto poveča za 3 odstotke, kar je približno okoli 2.500 oseb.
Leta 2014 je bilo v Sloveniji 104.176, leta 2015 pa 106.300 bolnikov s sladkorno boleznijo, ki so prejemali zdravila za zniževanje glukoze v krvi.
Ob letošnjem svetovnem dnevu sladkornne bolezni bodo v središču oči oziroma preventivne aktivnosti za preprečevanje diabetične retinopatije, ki je eden od možnih zapletov sladkorne bolezni in lahko vodi v slepoto. Kot so opozorili na NIJZ, je sladkorna bolezen v razvitem svetu poleg slepote vodilni vzrok tudi za odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja.
Kaj je diabetična retinopatija ?
Sladkorna bolezen je takoj za poškodbami oči vodilni vzrok za slepoto. Vzrok za diabetično retinopatijo je okvara na drobnih žilah očesne mrežnice,
Sladkorna bolezen in slepota
Pri napredovali obliki retinopatije je vse več žilic okvarjenih. Krvavitve v mrežnico in steklovino so čedalje obsežnejše, vid se slabša in pride lahko celo do slepote.
Edina pomoč v tem primeru je laserska fotokoagulacija, s katero oftalmolog uniči okvarjene žilice. Bolnikom z diabetično retinopatijo lahko tovrsten poseg opravijo večkrat, vendar z laserjem mrežnice ne popravijo, jo le zdravijo, prav tako ne izboljšajo vida, ampak ga samo ohranjajo.
vanda.levstik@zurnal24.si
In to še ni vse ! " LAHKO " nam odpade tudi curakelj , kar je trikrat bolj zajeban kot …