Kot smo poročali, so voditelji držav Češke, Madžarske, Poljske in Slovaške pozvali Evropsko komisijo, da sprejme ukrepe proti dvojne kakovosti hrane iste blagovne znamke v zahodnem in vzhodnem delu Evrope, saj po njihovem takšna"ponižuje in ustvarja dve kategoriji ljudi".
Preberite še:
- Napolitanke niso tako hrustljave, nutela se slabše maže
- So popolnoma enaki izdelki v nemških in avstrijskih trgovinah res okusnejši in bolj kakovostni? Kako je s tem pri nas?
Nekatere članice so zato v Bruslju že začele razpravo o tem, kako ukrepati, da ne bomo imeli v Evropi dvojne kakovosti živil in državljanov dveh razredov.
Slovaška je predstavila študijo o slabši kakovosti nekaterih izdelkov za njihovo državo, Madžarska je govorila o goljufijah in škandalu, Češka je predstavila primer čaja v plastenki, ki je dražji in slabši kot v zahodnih državah.
V razpravi je sodelovala tudi Slovenija, minister za kmetijstvo Dejan Židan pa je povedal, da so članice že dosegle dogovor o testiranju na evropski ravni.
Izvedlo se bo "kartiranje" - pod enakimi pogoji se bodo vzorčili enaki ali podobni izdelki, nato se bo analiziralo, ali so res razlike med regijami, je pojasnil.
Slovenija: Argumenti niso verodostojni
Slovenija v tej razpravi po Židanovih besedah izpostavlja, da argumenti velikih evropskih proizvajalcev hrane, da imajo različne države različne okuse, niso verodostojni, ter poziva k transparentnemu označevanju za preprečitev zavajanja potrošnikov.
Če evropskega dogovora ne bi bilo, bi se vzhodnoevropske članice same dogovorile o modelu vzorčenja in obveščanja o razlikah v kakovosti, je še poudaril slovenski minister.
Evropska komisija se bo 16. marca sestala z mrežo zvez za zaščito potrošnikov, da se dogovorijo o vzorčenju, ki naj bi bilo končano do junija. Nato se bodo primerjali rezultati in dorekli ukrepi na podlagi obstoječega pravnega reda - direktive o nepoštenih poslovnih praksah.
Slovenija se je po Židanovih besedah s problemom verjetne dvojne kakovosti srečala leta 2010 na primeru medu.
dezurni@zurnal24.si
Potem pa povprašajte še, čemu pri nas že desetletja pogosto prodajajo slabše tehnične izdelke, kot so televizije, radijski sprejemniki, računalniki …
ne samo da JE razlika v kakovosti, so ti izdelki na zahodu/severu ponavadi CENEJŠI, ali pa kot je v primeru …
Zato pri nas ne kupujemo Rame , že več kot 20 let pa tudi praškov in še mnogo stvari.