Zakaj ne maramo svojega posnetega glasu

Številni svojega posnetega glasu ne želijo poslušati. Preberite zakaj.
Oglej si celoten članek

Vsak, ki je imel priložnost, se je v življenju že posnel in poslušal. Občutek ob tem, ko slišimo svoj glas, pa je ponavadi nelagoden, glas nam večinoma ni všeč. Nekateri sumimo, da je glas tako spremenila snemalna naprava.

Slišimo ga namreč čisto drugače kot sicer. Pogosto se nam zdi svoj posneti glas otročji, popačen, previsok in podobno.

Slišimo ga drugače

Dejstvo je, da svoj glas slišimo na drugačen način kot ostali v naši okolici. Do njih je zvok našega glasu prišel le po zraku. To pomeni, da je zvok pripotoval do ušesnega kanala in zavibriral bobnič, te vibracije pa so se prenesle na čutilo za sluh imenovano polž.

Mi pa svoj glas slišimo na dva načina. Prek zraka in prek naših kosti ter tkiv. Med govorjenjem vibriranje glasilk vzbudi vibriranje kosti v lobanji in stimulira polža. Našega glasu smo se torej skozi življenje navadili in nam je domač. Slišan svok nam je tuj in ga prav zato pogosto ne maramo.

Poleg tega je res tudi to, da minimalno naš glas popači tudi snemalna naprava. Posnet glas ni nikoli popolnoma enak izvirniku. Lahko si ogledate tudi video zgoraj (v angleščini), ki ga je objavil Washington Post.

anja.scuka@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 10:01 19. Junij 2015.

    Zanimivo. :-)<br /><br />A zato? Lahko potrdim, da tudi meni ni všeč, ko se slišim na posnetku.

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.