Zakaj je težko gledati v oči?

Foto: Profimedia pogovor
Imate težave s tem, da bi drugo osebo med pogovorom gledali naravnost v oči? Sramežljivost nima nič s tem, obstaja pa zanimiva znanstvena razlaga.
Oglej si celoten članek

Sodeč po japonskih raziskavah je razlog v preobremenjenosti kognitivnega sistema. V praksi možgani prejmejo preveč informacij, zato preprosto izberejo, na katere se bodo osredotočili.

Težave pri gledanju v oči

Gre za hipotezo iz študije, ki jo je vodil Shogo Kajimure z Univerze v Kyotu in ki so jo objavili v reviji Cognition. Po mnenju strokovnjaka gledanje stran od svojega sogovornika ali nezmožnost pogleda v njegove oči med pogovorom, ni posledica neke sramežljivosti, temveč izhaja iz dejstva, da pogovor in vizualni stik črpata iz istih spoznavnih virov. S tem prisilita možgane, da izbirajo med eno ali drugo stvarjo.

Da bi dokazal svojo hipotezo, je Kajimura naredil tudi preizkuse s prostovoljci. Med preizkusom so morali povezati nekaj besed z drugimi izrazi, medtem ko so gledali na obraz, ki ga je ustvaril računalnik, ali pa so gledali stran od obrazov na računalniku. Izkazalo se je, da so največje težave pri povezovanju besed nastopile prav v neposrednem stiku z očmi. "Iz teh obotovanj," je ugotovil znanstvenik, "smo ugotovili, da možgani sočasno obdelujejo preveč informacij."

Šokantno Šokantno: bradate moške primerjali s psi

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.