Zakaj imamo daljši nos od ostalih primatov

Foto: Žurnal24
Foto: Žurnal24 main
Nekateri imamo krajši, drugi pa daljši nos … V primerjavi z ostalimi primati pa imamo kar dolgega. Zakaj?
Oglej si celoten članek

Tudi za dolžino našega nosu obstaja zanimiva hipoteza. Sodeč po ugotovitvah japonske raziskave je daljši nos stranski produkt “reorganizacije” našega obraza, da imamo na voljo več prostora za naše možgane.

Slabo segreje zrak 

Foto: Žurnal24 Slika je simbolna. (Foto: Shutterstock) Ena glavnih funkcij nosu živali je ta, da segreje zrak, preden pride v pljuča. Japonski strokovnjak Takeshi Nishimura pa ugotavlja, da ni zaradi takšne oblike človeški nos nič kaj bolj uspešen pri tem opravilu.

Znanstveniki so skenirali ustno votlino pri človeku, šimpanzu in makaki opici ter analizirali segrevanje zraka. Ugotovili so, da je segrevanje pri šimpanzu in makaki opici veliko bolj učinkovito kot pri človeku.

Oblika našega nosu torej zelo malo prispeva k segrevanju zraka. Nashimura zato meni, da je človek sprememnil obliko nosu pred dvema do tremi milijoni let, ko so se mu večali možgani in ni bilo več toliko prostora za večji in ploščati nos. Dolg nos je torej le stranski produkt zaradi prilagoditve.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.