V četrtek je bilo opravljenih 4.709 testov PCR in 21.069 hitrih testov. S testi PCR so potrdili 838 novih okužb. Delež pozitivnih testov PCR znaša 17,8 odstotka.
Tokrat je bilo potrjenih manj primerov kot prejšnji četrtek, ko je bilo potrjenih 972 novih okužb. Nazadnje je bilo na četrtek več kot tisoč okužb potrjenih 16. septembra (1.144 primerov). Prejšnji četrtek je bilo opravljenih 5.334 testov PCR in 26.119 hitrih testov, kar je več kot včeraj. Višji je bil tudi delež pozitivnih testov PCR, ki je znašal 18,2 odstotka.
Sedemdnevno povprečje novih primerov v zadnjih sedmih dneh je malenkost padlo. Trenutno znaša 816, dan prej pa je bilo 836. Štirinajstdnevna incidenca primerov na 100.000 prebivalcev je 559. Ocenjeno število aktivnih primerov po novem znaša 11.839.
V tem tednu je bilo od ponedeljka do četrtka vsak dan potrjenih manj novih primerov kot v istem obdobju prejšnjega tedna.
V bolnišnicah je tako kot dan pred tem 413 bolnikov s covidom-19, povečalo pa se je število bolnikov v intenzivni terapiji, in sicer s 113 na 115.
V bolnišnice je bilo sprejetih 35 bolnikov s covidom-19, odpustili so jih 33. To je manj kot prejšnji teden, ko je bilo sprejetih 42 bolnikov, v domačo oskrbo pa odpuščenih 39.
Umrli sta dve osebi, ki sta zboleli za covidom-19, s čimer se je skupno število umrlih povzpelo na 4.602.
Bližamo se 50-odstotni precepljenosti
Po podatkih s spletne strani cepimose.si je z enim odmerkom cepljenih 1.133.688 ljudi oz. 54,1 odstotka, z vsemi odmerki pa 1.033.141 oseb oziroma 48,9 odstotka. Cepljenje sicer poteka počasneje, kot bi si želeli. V zadnjem obdobju je število cepljenih naraslo v tednu, ko je bil napovedan in uveden PCT za skoraj vse zaposlene in vse dejavnosti, a se je že v naslednjem tednu število cepljenj razpolovilo.
Pričakujemo lahko, da bodo v kratkem na voljo nova cepiva in zdravila za covid-19. Po besedah Boruta Štruklja s Fakultete za farmacijo v Ljubljani bo EMA najbrž kmalu odobrila tudi zdravila, ki delujejo specifično proti covidu-19.
Veliko nejasnosti glede razvoja epidemije
"Epidemija predvidoma počasi upada. Smo v obdobju, ko tekmuje vpliv cepljenja in prebolevanja, kar zmanjšuje okuževanje, s vplivom vremena ob prehajanju v hladnejši letni čas, kar povečuje okuževanje. Glede na to, da šele prihajamo v sezono okužb dihal in da se cepimo počasi, bi lahko epidemija začela spet naraščati," je v novi projekciji razvoja epidemije zapisal Matjaž Leskovar z IJS.
ravnokar v moji firmi potrjen primer s hitrim in PCR testom pri 2x cepljenemu zaposlenemu...komedija.
Upam si trditi, da tudi med necepljenimi virus ne bo mogel počasi več delati pretirane škode. Med temi je ogromno …
Sedaj končno ugotavljate, da nimate pojma, prej pa ste nam eno leto in več v podrobnosti razlagali kaj in zakaj …