Za nekatere je lahko nevaren

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Avokado je bogat vir številnih vitaminov in pomaga zvišati raven dobrega holesterola, prav to pa je za posameznike z redko gensko mutacijo lahko zelo nevarno.
Oglej si celoten članek

Avokado je bogat vir vitaminov K in B5, vlaknin ter koristnih maščob, vključno z omega-3 maščobnimi kislinami. Sadež pomaga zvišati raven dobrega holesterola v telesu. Gre za lipoproteine visoke gostote (HDL-C), ki jim nekateri pravijo tudi dobri holesterol, za katere velja, da zmanjšujejo tveganje za nastane srčno-žilnih bolezni. 

Posebna genetska mutacija

Raziskava Univerze v Cambridgu pa je pokazala, da ima holesterol HDL pri nekaterih ljudeh s posebno genetsko mutacijo ravno nasprotni učinek. Visoke ravni dobrega holesterola namreč pri teh posameznikih povečujejo tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. 

Posamezniki z redko mutacijo v genu SCARB1, ki jo ima eden izmed 1.700 ljudi,  imajo nenavadno visoke ravni holesterola HDL in za 80 odstotkov povečano tveganje za nastanek bolezni srca in ožilja. Za njih je uživanje avokada naposled nevarno. 

"To je pomembno, saj smo vedno verjeli, da je dober holesterol povezan z nižjim tveganjem za srčne bolezni. To je ena izmed prvih študij, ki kažejo, da imajo nekateri ljudje, ki imajo visoke ravni dobrega holesterola, večje tveganje za nastanek bolezni srca, kar izziva naše ustaljeno modrost o tem, ali dobe holesterol ščiti ljudi pred boleznimi srca ali ne," je za BBC dejal član raziskovalne ekipe Adam Butterworth. 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.