Na Zvezo potrošnikov Slovenije se je obrnila članica, ki so jo zmotile označbe na banjicah sladoleda. V večini primerov namreč proizvajalci zapišejo prostornino posode v litrih in ne dejanske količine oziroma teže sladoleda v gramih. Zdi se ji, da je to zvajanje kupcev.
V ZPS pojasnjujejo, da zakonodaja dovoljuje, da je lahko količina sladoleda navedena v prostorninskih in tudi v masnih merskih enotah. Tako proizvajalec sam izbere način označevanja. "Proizvajalec mora zapisano količino preveriti ob polnjenju v embalažo, in sicer ne glede na to, ali gre za sladoled na palčki ali v banjici. Navedba mora biti resnična in preverljiva," pojasnjujejo.
V lučki manj zraka
Dodajajo, da se v proizvodnem procesu v sladoled vpihujejo zrak, s čimer povečajo njegovo prostornino in dosežejo lahkotnejšo in mehkejšo teksturo. Standardi po njihovih besedah dovoljujejo od 25 pa do 120-odstotno povečanje prostornine sladoleda zaradi dodanega zraka. "Količina dodanega zraka je različna, odvisna pa je od sestavin sladoleda in tudi od njegove oblike," opisujejo. Dodajajo, da sladoled na palčki in kornetu vsebujejo mnogo manj zraka kot sladoled v banjicah, saj mora ta ostati dlje časa kompakten.
Moti jo zrak, ne moti jo pa soja, ki jo tlačijo vsepovsod. Le kaj bi brez soje, folk bi pocr**kal …