Zima prinaša nevšečnosti pri sušenju opranega perila. Seveda, če nimate sušilnega stroja. Če boste mokro perilo sušili v stanovanju, bo zaradi tega nastajalo veliko vlage, ki jo opazimo kot kondenz na steklih in stenah, to pa pomeni možnost za razvoj astme in drugih dihalnih težav.
Sušenje oblačil pozimi v zaprtih notranjih prostorih zvišuje raven vlage za 30 odstotkov, pri tem pa se v pralnih detergentih in mehčalcih sprožajo kemikalije (acetaldehid oz. etanalin benzen), ki so po nekaterih raziskavah rakotvorne, ob daljši izpostavljenosti pa povzročajo pekoč občutek v očeh in razdražljivo kožo.
Vlaga povzroča nastanek več kot 10 vrst nevarnih glivic, plesni, vse to pa lahko vodi do bronhitisa, težav s sinusi ... Pretekle raziskave so pokazale, da imajo ljudje, ki stanujejo v prostorih, v katerih pozimi sušijo perilo pogostejše glavobole in težave z dihali. Poleg tega vlaga znižuje toploto v prostoru, če obesite perilo na topel radiator, pa ta svojega dela – ogrevanja - ne bo mogel opravljati dobro.
Kaj lahko storite, če nimate sušilnega stroja? V prostoru, v katerem sušite perilo, na stežaj odprite okno – vsaj za 10 minut. Če je možno, okno odprite tudi v sosednji sobi, da nastane prepih. Kupite higrometer in nadzorujte odstotek vlage. Optimalno je, če ta leži med 45 in 55.
Pisec članka je sicer pozabil, da pozimi skoraj ni vlage, posebej v izoliranih stanovanjih, Sušenje perila je zato kar dobrodošlo …
Odpremo naj okna, vsaj za 10 minut? Pa najbolje po celi hiši? Zunaj pa minus 10 ali več, po možnosti. …
Ga sušimo in ga bomo še naprej po tem članku, ki ga nisem niti preberal, ker za vse bedarije prebrat …