Več kot tretjino rakov povzroči ta dejavnik tveganja

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Skoraj polovica rakavih obolenj po vsem svetu je posledica znanega dejavnika tveganja, predvsem tobaka ali alkohola, je pokazala obsežna globalna študija, ki je bila v petek objavljena v reviji Lancet. Študija kaže, da lahko spremembe vedenja pomagajo zmanjšati nevarnost bolezni, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Oglej si celoten članek

Študija je bila izvedena v okviru obsežnega raziskovalnega programa, ki ga je financirala fundacija Billa Gatesa. Pokazala je, da je 44,4 odstotka smrti zaradi raka na svetu mogoče pripisati znanemu dejavniku tveganja. Več kot polovica smrti zaradi raka pri moških je posledica znanih dejavnikov tveganja, pri ženskah pa več kot tretjina.

Študija je analizirala vpliv 34 dejavnikov tveganja in potrdila že splošno znano dejstvo, da je tobak daleč največji dejavnik, ki prispeva k nastanku raka, saj je odgovoren za 33,9 odstotka primerov, sledi pa mu alkohol s 7,4 odstotka.

Ker so bili glavni dejavniki tveganja, ki so leta 2019 prispevali k svetovnemu bremenu raka, vedenjski, bi zmanjšanje izpostavljenosti tem spremenljivim dejavnikom tveganja zmanjšalo umrljivost zaradi raka po vsem svetu, ugotavlja študija.

"Kajenje ostaja vodilni dejavnik tveganja za nastanek raka po vsem svetu, k bremenu raka pa različno pomembno prispevajo tudi drugi dejavniki," je dejal direktor Inštituta za merjenje in vrednotenje zdravja na Medicinski fakulteti Univerze v Washingtonu in eden od glavnih avtorjev študije Christopher Murray.

Dodal je, da breme raka ostaja pomemben javnozdravstveni izziv, ki se po vsem svetu povečuje.

Vendar pa približno polovice primerov raka ni mogoče pripisati znanemu dejavniku tveganja, kar pomeni, da morajo zgodnje diagnosticiranje in učinkovito zdravljenje spremljati prizadevanja za okrepitev preventive, še ugotavlja študija.

Študija o globalnem bremenu bolezni je obsežen regionalni in globalni raziskovalni program, v katerem sodeluje na tisoče raziskovalcev iz večine držav po vsem svetu.

dezurni@styria-media,si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 16:12 20. Avgust 2022.

    ki ga je financirala fundacija Billa Gatesa

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.