"V drugi fazi smo zdravili devet bolnikov, od tega smo štiri že premestili nazaj na oddelek, vsak dva po dolgotrajnem zdravljenju in težkih covid pljučnicah. Dva smo morali zaradi prostorske stiske premestiti na Golnik, eden je bil star 49 let, sicer s pridruženimi boleznimi, ta je že ekstubiran in diha sam, drugi je star 55 let, brez pridruženih bolezni in ima težko potekajočo covid pljučnico. Transport takih bolnikov je zelo rizičen, hvala bogu sta ga dobro prestala," je povedala Alenka Strdin Košir.
Od 18. marca so zdravili 29 bolnikov, 20 v prvem valu, aprila so imeli istočasno 15 pacientov na mehanični ventilaciji. Od teh dvajsetih jih je osem umrlo. "Najmlajša umrla je bila 47-letna bolnica, sicer pa mlajši večinoma preživijo, starejši imajo zelo slabe možnosti preživetja. V prvem valu praktično nihče starejši od 70 let, mehanične ventilacije in covid pljučnice, ni preživel," je povedala vodja covid intenzivne terapije v UKC Maribor.
"V drugem valu imamo boljši občutek, smernice zdravljenja so se spremenile, imamo antivirusno zdravilo, ki najverjetneje je učinkovito, protivnetna terapija pomaga, v drugem vali nam ni umrl še noben bolnik," pravi.
Preden so ga intubirali, priznal, da je mislil, da je virus potegavščina
"Imeli smo 55-letnega bolnika, ki ni imel drugih bolezni. Ob sprejemu v bolnišnico je bil zelo nejevoljen. Ko smo se z njim pogovarjali, tik preden smo ga uspavali, je sam rekel, da je bil eden izmed tistih, ki je mislil, da je covid-19, potegavščina," je še povedala.
dezurni@zurnal24.si
Ce bi jaz bil anesteziolog in bi na mizo dobil takega butalca ki poslusa Potrca in podobne reveze bi mu …
Kakšen naslov: V prvem valu nihče nad 70 let ni preživel. Ne vem koga so šteli noter, če se ne …
money money money