V ljubljanskem kliničnem centru z najnovejšo metodo zdravljenja

Foto: Anže Petkovšek
Foto: Anže Petkovšek
Do 10 odstotkov bolnikov s koronarno boleznijo ima kljub zdravljenju z zdravili in posegi za izboljšanje prekrvavitve srca še vedno bolečine v prsnem košu.
Oglej si celoten članek

V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so začeli izvajati metodo zdravljenja odporne angine pektoris z vstavitvijo posebne opornice v koronarni sinus. Osnovni cilj te nove metode interventne kardiologije je izboljšati kakovost življenja koronarnega bolnika z zmanjšanjem pogostosti bolečin v prsnem košu, so sporočili iz UKC Ljubljana.

Premajhna prekrvavitev srčne mišice je lahko razlog za občasno tipično bolečino v prsnem košu, imenovano angina pektoris. To zmanjšuje kakovost življenja bolnikov, saj omejuje njihove vsakodnevne aktivnosti.

V primeru, ko je prekrvavitev srca nenadoma pomembno zmanjšana, pa lahko bolnik občuti nenadno bolečino v prsnem košu in posledično tudi odmrtje srčne mišice, t. i. miokardni infarkt.

Bolnike z akutnim koronarnim sindromom večinoma zdravijo s perkutanimi metodami zdravljenja, v določenih primerih pa tudi s kirurškimi posegi oz. obvodi. Večino bolnikov s kronično koronarno boleznijo pa lahko uspešno zdravijo tudi z zdravili ali revaskularizacijo.

Do 10 odstotkov bolnikov s koronarno boleznijo pa ima kljub zdravljenju z zdravili in posegi za izboljšanje prekrvavitve srca še vedno bolečine v prsnem košu, oziroma. odporno angino pektoris. Kakovost življenja teh bolnikov je slaba, zato je pomemben razvoj novih metod zdravljenja.

Foto: Profimedia

Ena takšnih je perkutana vstavitev zmanjševalca pretoka skozi koronarni sinus. Ta povzroči zmanjšanje prečnega preseka koronarnega sinusa in poveča upor proti toku krvi. Posledično se zviša tlak v koronarnem sinusu in tudi v koronarnih arterijah. Sledi prerazporeditev pretoka krvi iz področij dobre prekrvavitve v slabše prekrvljene predele srčne mišice.

Nadgadnja modernih načinov zdravljenja

Ideja o zdravljenju slabe prekrvavitve srčne mišice z vplivanjem na pretok skozi koronarni sinus je stara že več desetletij. V sodobnem zdravljenju pa metoda predstavlja nadgradnjo modernih načinov zdravljenja slabe prekrvavitve srčne mišice. Dosedanje raziskave so pokazale tako subjektivno izboljšanje simptomov angine pektoris kot objektivno izboljšanje zmogljivosti bolnika.

Cena opornice je 6300 evrov, kar je pod povprečjem EU, kjer so cene med 6000 in 10.000 evrov, opraviti nameravajo do 50 tovrstnih posegov.

Poseg opravijo v lokalni anesteziji s pristopom skozi veno na vratu ali pa na nogi. Prvih nekaj ponovitev implantacij bodo v UKC Ljubljana izvajali pod budnim mentorstvom proktorja. V Sloveniji mentorstvo izvaja izumitelj te sodobne izvedbe metode Shmuel Banai iz Izraela.

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 1

  • 09:04 28. Oktober 2017.

    Ta je pa lovska ! Nova metoda naj bo celovita zdravstvena oskrba za vse paciente enaka ! Vsi enaki ,vsi …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.