Nos s podlakti
Tudi letos se jih je nabralo kar nekaj, najbolj pa je zagotovo odmeval dosežek ekipe pod vodstvom plastičnega kirurga Uroša Ahčana. Ta je s pomočjo 3D-modela kot prva na svetu iz kosti in mehkih tkiv naredila nos na podlahti in ga nato kot ožiljen in oživčen oblikovan del telesa prenesla na obraz bolnice, ki so ji zaradi invazivnega kožnega raka amputirali nos.
"Premikamo meje tudi v svetovnem merilu in s predanostjo opravljamo najlepši poklic na svetu," je dejal predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opeklin, s katerim je operiral tudi Vojko Didanovič s kliničnega oddelka za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana.
Sicer se v ljubljanskem kliničnem centru s profesorjem Ahčanom in njegovo ekipo z rekonstrkcijo dojke uvrščajo med pet svetovnih centrov.
Hkratna presaditev pljučnih kril
V letu 2018 so v UKC prvič presadili tudi obe pljučni krili, s katerimi je pacient lahko zadihal že naslednji dan. "Včasih dvomimo v našo bolnišnico, čeprav se je na tem primeru lepo pokazalo, koliko znanja imamo in kako lahko povežemo veliko različnih strok za tako zapleten poseg kot je presaditev pljuč, ter da ekipa dvajsetih ljudi sredi noči deluje usklajeno, brez kakršnihkoli težav v komunikaciji. To je res čudovito, da bolniku, ki ni imel druge možnosti, lahko pomagamo v naši bolnici," je ob predstavitvi uspeha dejal torokalni kirurg Tomaž Štupnik.
Vodja Centra za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana dr. Ivan Kneževič je ob tem poudaril, da je bila "tisti petek" ekipa tako kot vsak dan v službi že od zjutraj. "Transplantacijska dejavnost je za celoten tim dodatna dejavnost poleg rednega dela. Transplantacij namreč ni toliko, da bi bili številni strokovnjaki v službi samo za to dejavnost, pa vendar je Slovenija ena najuspešnejših držav po številu transplantacij na število prebivalcev."
Triletniku laparoskopsko odstranili tumor
Na Kirurški kliniki UKC Ljubljana so pred mesecem dni prvič v Sloveniji uspešno opravili laparoskopsko odstranitev tumorja nadledvičnice pri 3-letnem otroku. Poseg sta opravila domača kirurga - Simon Hawlina s Kliničnega oddelka za urologijo, asistiral mu je Robert Kordič, vodja Oddelka za otroško kirurgijo na Kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo.
Odpoved srca in minimalna reza na prsnem košu
Iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana (UKCLJ) so koncem novembra sporočili, da so njihovi srčni kirurgi pri končni odpovedi srca vstavili mehanično podporo skozi dva minimalna reza na prsnem košu, kar pomeni, da ni bil potreben celoten prerez grodnice, kar je običajni način kirurškega zdravljenja. Gre za prvi takšen poseg v Sloveniji, ki so ga opravili na Kliničnem oddelku za kirurgijo srca in ožilja Kirurške klinike UKC Ljubljana pod vodstvom Tomislava Klokočovnika.
5 letni deklici povrnili sluh
Ekipa strokovnjakov ušesne kirurgije in nevrokirurgije ter ostalih sodelujočih zdravstvenih delavcev je prvič v Sloveniji, ob navzočnosti tutorjev iz tujine, izvedla vstavitev ABI – slušni vsadek v možgansko deblo. Združili so znanost, visoke tehnologije, tehnike ter neprecenljiva znanja in izkušnje dosedanjega dela in 5-letno deklico, po dveh letih gluhote, povrnili v svet zvočne zaznave. Izvedli so vrhunsko, v Evropi redko videno operacijo.
Najboljša metoda doslej
Oseminšestdeset let po nastanku prvega laboratorija za potrebe nuklearne medicine so na Kliniki za nuklearno medicino v mesecu oktobru prvič v Sloveniji uvedli nov diagnostični pristop ugotavljanja prisotnosti in razširjenosti nevroendokrinih tumorjev ter spremljanju učinkovitosti zdravljenja teh bolnikov.
Znanstveniki Inštituta Jožef Štefan so v sodelovanju z UKC Ljubljana iz kačjega strupa izolirali posebni protein. Zaradi unikatne strukture in načina delovanja odkritje obeta nov način zdravljenja venske tromboze, kar dokazuje tudi objava v eni najuglednejših znanstvenih revij s področja, Thrombosis and Haemostasis.
vanda.levstik@zurnal24.si