"V poletnih mesecih tudi v otroških zdravstvenih službah opažamo porast obiskov zaradi pikov žuželk in dehidracije oziroma manjšega vnosa tekočin," pravi vodja pediatrične nujne medicinske pomoči Tatjana Grmek Martinjaš.
Zdravniška pomoč le redko potrebna
Gre predvsem za pike čebel in os. "V zadnjem letu pa je presenetljivo veliko pikov komarjev, zaradi katerih tudi sredi noči prihajajo po pomoč," razlaga Grmek Martinjaševa. "Zelo pomembno je, da pravilno oskrbimo pike. Le malo pikov je takih, da je potrebna zdravniška pomoč, kaj šele nujna medicinska pomoč," dodaja vodja pediatrične nujne pomoči.
Ključen je tretji dan
Tudi pri piku ose, ki po navadi ne pušča žela v koži, mesto pika hladimo, lahko uporabimo antihistaminično mazilo. "Tisti, ki so na pike alergični, morajo s sabo imeti zdravila, če jih nimajo, naj čim prej poiščejo zdravniško pomoč."
Otroku ne ponujajte le vode!
Dehidracija lahko nastane tudi zaradi neugodnih razmer, kot je pregret avto, in zaradi predolgega zadrževanja na prostem v času, ko je sonce najmočnejše. Simptomi dehidracije pri otroku so suha usta, jok brez solz in neodvajanje vode.
Alkohol in kava sta diuretika
Ob daljšem zadrževanju na prostem smo pozorni na znake pregretja, ki so glavobol, bruhanje, motnje zavesti, ki jim sledijo krči, koma in lahko tudi smrt. Če opazimo take znake, nemudoma pokličemo 112.
Ja, komarji že kritično polnijo bolnice. Bo treba uvesti omejitve obiskov v ordinacijah. Gospodje doktorji na dopust, da porabijo preostale …
Ni čudno, da je taka gneča pri dohtarjih, če zaradi komarjev furajo froce na urgenco. Folk je bolan.
Pri sebi imejte vedno aspirin (tudi lekadol ni slab) in ko vas piči čebela ali osa ,oslinite aspirin in dajte …