"Pljučnica je glavni povzročitelj smrti pri otrocih, mlajših od petih let, 99 odstotkov teh smrti pa se zgodi v državah z nizkimi ali srednje visokimi prihodki, opozarjajo organizatorji svetovnega dneva pljučnice," ki ga zaznamujemo danes. Tema letošnjega dneva je zato univerzalen dostop do preventive in oskrbe ob pljučnici.
Malčki množično umirajo
Lani je po svetu zaradi te bolezni, ki se jo lahko prepreči in tudi ozdravi, umrlo okoli 900.000 otrok po vsem svetu. Tako je vsakih 20 sekund za pljučnico umrl en otrok. To predstavlja 15 odstotkov vseh smrti otrok, mlajših od petih let, in dva odstotka smrti novorojenčkov. Najbolj ogroženi so otroci na ruralnih območjih, največje breme te bolezni med otroci pa beležijo Indija, Nigerija, Pakistan, Kongo, Etiopija, Kitajska, Angola, Indonezija, Afganistan, Kenija, Bangladeš, Sudan, Uganda, Niger in Tanzanija.
S svetovnim dnevom pljučnice želijo organizatorji okrepiti ozaveščenost o tej bolezni in promovirati ukrepe, ki lahko preprečijo pljučnico ali jo zdravijo. Pri preprečevanju pljučnice med otroki dokazano pripomore izključno dojenje v prvih šestih mesecih, cepljenje proti pnevmokokom, proti hemofilusu influence tipa b (Hib), oslovskemu kašlju in ošpicam. Prav tako je pri preprečevanju bolezni pomemben dostop do čiste vode in sanitarij, pogosto umivanje rok z milom, dobra prehranjenost zlasti otrok v starosti od pol leta do dveh let in primerno prezračevanje prostorov.
Kot navajajo na spletni strani organizatorjev svetovnega dneva pljučnice, je pljučnica velik javnozdravstveni problem. Zagotovitev cepljenja proti Hib in pnevmokokom - zaradi tega je leta 2008 umrlo okoli 750.000 otrok, mlajših od petih let - bi med leti 2011 in 2020 v 73 najrevnejših državah stalo okoli 51 milijard dolarjev, a bi na ta račun rešili okoli 2,9 milijonov življenj in preprečili 52 milijonov bolezni.