Če imate težave zaradi preobilice hrane med prazniki, so čaji nalašč za vas. Poglejte po kuhinji, mogoče najdete kakšno od zelišč, ki dokazano pomaga pri prebavnih težavah in napenjanju.
Čaj iz lanenih semen
Je prijetnega, nevtralnega okusa in brez stranskih učinkov. Priporočajo ga predvsem zato, ker ščiti želodčno sluznico. Pitje lanenega čaja predvsem na prazen želodec bo tako umirilo zgago, stabiliziralo visoko raven želodčne kisline in blagodejno vplivalo na razjede na želodcu ali dvanajsterniku. Priprava je preprosta – pol litra vode zavremo in mu dodamo eno jedilno žlico lanenih semen. Kuhamo 30 minut na zmernem ognju, nato precedimo in nekoliko ohlajeno tekočino tudi zaužijemo.
Koromačev čaj
Pripravljen iz cvetov ali semen koromača pomirja razdraženo črevesje. Če želite telo prečistiti, si privoščite koromačev čaj, saj odpravlja občutek lakote in pripomore k hitrejši presnovi maščob. Polovico do eno čajno žličko sveže zdrobljenih plodov prelijte s skodelico vrele vode (150 mililitrov), pokrito pustite 10 do 15 minut in nato precedite
Ingverjev čaj
Kamilični čaj
Pelinov čaj
Pelinov čaj se uporablja za lajšanje blagih prebavnih težav, kot so slaba prebava, motnje v izločanju žolča, prebavni krči in pomanjkanje apetita. Zeli pravega pelina vsebujejo grenčine, ki spodbujajo apetit, povečujejo izločanje prebavnih sokov, krepijo gibanje želodca in črevesja ter tako izboljšujejo prebavo.
Pol čajne žličke prelijemo s skodelico mrzle vode-pijemo večkrat na dan. Čaj lahko pripravimo tudi tako, da eno žlico svežih listov in korenine kuhamo v 1 litru vode.
Vendar je pri pelinu treba biti pazljiv, vsebuje namreč tujon, ki je strupen in deluje na osrednje živčevje, zato pri uporabi ne smemo pretiravati oziroma moramo biti skrajno previdni. Pelinove pripravke odsvetujejo nosečnicam in doječim materam, ter vsem, ki imajo krvavitve na želodcu in črevesju.
dezurni@zurnal24.si