Korenja vsebuje betakaroten, ki zelenjavi daje svetlo oranžno barvo in ki lahko, če ga zaužijemo preveč, obarva tudi našo kožo.
Do karotenemije pride, ker je karoten molekula, ki je topna v maščobah. Če ga zaužijemo preveč, se prevelike količine kopičijo v zunanjih slojih kože, zaradi česar se barva kože spremeni v rumeno oziroma oranžno - zlasti na dlaneh, podplatih, kolenu in nosu.
Čeprav se karotenemija v večini primerov pojavlja pri dojenčkih, kot posledica prekomernega uživanja korenčkovega pireja v otroški hrani, jo lahko dobijo tudi odrasli. Kljub dramatičnim simptomom, je karotenemija v večini primeru neškodljivo stanje in je največkrat reverzibilna.
Koliko jih je preveč?
Koliko korenja je preveč, je odvisno od osebe do osebe. V povprečju je zdrav odmerek betakarotena od šest do osem miligramov na dan. Za pojav karatonemijo pa je, kot so zapisali strokovnjaki na zdravstvenem blogu Univerze Columbia, treba zaužiti vsaj 20 miligramov betakarotena na dan oziroma vsaj tri velike korenčke.
Če je edina škoda, ki jo povzroči povečana količina korenja na jedilniku obarvanost kože, potem nas ni treba prav nič …
Karoten ni samo v korenju, ampak tudi v drugih živilih v še večjih količinah. Naprimer v jajčnem rumenjaku ga je …
Torej so Kitajci, Japonci in ostali azijati ki spadajo v tako imenovano rumeno raso pojedli preveč korenja?Bedarija,ki jo lahko producirajo …