Pravijo, da bi nam morale biti statistike gorskih nesreč in nesreče s smrtnim izidom v zadnjem obdobju v spomin in opomin, da se v gore odpravljajmo načrtovano, pripravljeno in odgovorno.
Opozarjajo, da je v visokogorju in ponekod v sredogorju je že sneg, predvsem na severnih pobočjih in nad 2.000 metri nadmorske višine. Temperature se ponoči marsikje spustijo pod ničlo in s tem posledično tla zamrznejo - led se skriva med suho travo in listjem.
V tem času so dnevi krajši, številne planinske koče so zaprte, dodaten dejavnik pa je sneg in posledično z njim snežni plazovi in nizke temperature. "Uporaba cepina in derez v zimskem času, poleg obvezne opreme, ki mora biti v vsakem nahrbtniku, ne glede na sneg v gorah, je obvezna, zato morata biti v vsakem nahrbtniku," poudarjajo.
Svetujejo tudi uporabo čelade, sploh tam, kjer planinske poti potekajo pod stenami in je nevarnost padajočega kamenja, po meliščih, čelada pa nam zaščiti glavo tudi v primeru padca.
Tudi nahrbtnik z zračnim balonom
Sestavni del opreme je lavinski trojček, sestavljen iz žolne, sonde in aluminijaste lopate. Priporočilo mednarodne organizacije za reševanje IKAR je tudi, da naj bo lavinska žolna: digitalna, triantenska in imeti mora gumb za označevanje v primeru več zasutih oseb. "Če ste pogostejši obiskovalec gora v zimskem času, je priporočljivo razmisliti tudi o uporabi nahrbtnika z zračnim balonom," dodajajo.
Zdaj je po njihovih besedah tudi čas, da vsak osveži znanja varnejšega obiskovanja gora v zimskem času, zamenja baterije v lavinski žolni oziroma jo odnese na pregled delovanja in nadgradnjo programske opreme.
Obiskovalci gora lahko znanje in izkušnje za varnejšo hojo v gore v zimskem času pridobijo na tečajih in usposabljanjih, ki bodo 21.-22. 1. 2017 na Pokljuki, 7. 1. 2017 na Zelenici, (GRS Tržič), 21. 1. 2017 v Grohotu pod Raduho, (GRS Koroške), 27.-28. 1. 2017 na Mali planini, (GRS Kamnik), 11.-12. 2. 2017 na Okrešlju (GRS Celje).