O Ozempicu, zdravilu, ki je v prvi vrsti namenjeno sladkornim bolnikom, a se je izkazalo, da je učinkovina semaglutid tudi zelo učinkovit pomočnik pri hujšanju, smo že pisali.
Vse bolj priljubljeno je namreč tudi v Sloveniji, uporaba med tistimi, ki se želijo znebiti odvečnih kilogramov, zato strmo narašča.
Ne le na beli recept, nekateri zdravniki zdravilo za hujšanje predpisujejo tudi na stroške ZZZS, so na primer ugotovili v nadzoru.
Prihaja do občasnih motenj pri preskrbi
Veliko povpraševanje je razlog, da proizvajalcu zdravil s semaglutidom ne uspe zadovoljiti vseh svetovnih potreb. Zato prihaja do občasnih motenj v preskrbi z zdravilom Ozempic, ne le v Sloveniji, ampak povsod v Evropski uniji in tudi drugod po svetu.
Motnje v preskrbi se bodo predvidoma nadaljevale najmanj do konca leta, čeprav proizvajalec stalno povečuje svoje proizvodne zmogljivosti, so zapisali. "Ne glede na vsa prizadevanja lekarniških farmacevtov zdravila v lekarnah preprosto ni dovolj, da bi ga lahko preskrbeli za vse bolnike, ki imajo predpisan recept za to zdravilo," navajajo in dodajajo, da so zaradi tega zdravnikom poslali več opozoril.
Opozorila zdravnikom
Med priporočili, ki so jih izpostavili v sporočilu za javnost, je predpisovanje zdravila samo za odobrene indikacije, to je za zdravljenje sladkorne bolezni tipa 2. "Vsaka druga uporaba predstavlja nenamensko uporabo izven odobrenih indikacij, ki bo poslabšala obstoječe pomanjkanje zdravila in ga odtegnila sladkornim bolnikom," so opozorili.
Prav tako so priporočili, naj se zdravilo naj se do izboljšanja preskrbe ne uvaja novim bolnikom. Učinkovina semaglutid je na voljo tudi v obliki tablet, zato je možen prehod z injekcij na tablete.
Na javni agenciji za zdravila in lekarniški zbornici so ob tem bolnike opozorili, da bodo, če se zdravijo z zdravilom Ozempic, morda morali nekaj časa počakati, da ga bodo dobili v svoji lekarni. Če pa ga ne bo na voljo daljši čas, jim svetujejo, da se o tem pogovorijo s svojim zdravnikom, ki jim bo morda predpisal drugo zdravilo.
Za estetsko hujšanje ni dovoljeno
Stranski učinki
Ne kupujte preko spleta
"Zelo odsvetujemo nakup zdravil preko spleta, ker je na njem veliko ponaredkov. Ponudniki se lahko lažno predstavljajo kot lekarna, zdravnik ali farmacevt," opozarjajo uporabnike zdravila.
Nakup preko spleta po njihovem predstavlja zelo veliko tveganje za uporabnika zdravila, saj obstaja možnost, da zdravilo ne vsebuje učinkovine, da vsebuje neznane ali nadomestne sestavine, da je odmerek napačen (previsok ali prenizek) ali vsebuje strupene primesi ali bakterije. "Prav pri zdravilu Ozempic je zaradi velikega povpraševanja veliko primerov ponarejenih zdravil. Iz tujine so podatki, da so bili nekateri bolniki po uporabi ponarejenih različic zdravila hospitalizirani, pri čemer so poročali o hipoglikemiji in epileptičnih napadih kot možnih resnih neželenih učinkih," so še zapisali.
dezurni@styria-media.si
kmalu bomo imeli pandemijo pankreatitisa med belimi haljami. abdolutno bi moral biti namenjem samo diabeticarjem, ki ne zmorejo drugace in …
V lendavi pa ne moreš dobiti kontracepcijskih tablet. V lekarni dela neka blazna ženska.
ZZZS naj graja proizvajalca ne zdravnika in pacienta, ki rabijo učinkovito zdravilo! Toliko let so paciente farbali z raznimi oblikami …