V svetu se stanje v povezavi s covidom-19 ne spreminja bistveno, je povedala namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ Nuška Čakš Jager. Še vedno beležimo porast števila okužb in smrti, največ novih primerov pa beležimo v Evropi in Severni Ameriki. Razmerje med posameznimi celinami ostaja približno enako.
Večina držav članic Evropske unije je v času novoletnih praznikov beležila upad primerov in dokaj stabilen sprejem okuženih v bolnišnice ter na intenzivne enote, vendar se je v januarju znova pokazal pozitiven trend, torej porast novih primerov - v zadnjem tednu recimo v primerjavi s tednom prej v Evropi beležimo 1,3-odstotni porast števila novih primerov. Še slabše je v Sloveniji, kjer beležimo 11,7-odstotni porast.
Gre pa nekaterim evropskim državam na bolje. Trend rasti je uspelo upočasniti Belgiji, Danski, Romuniji, Islandiji, Nizozemski, Liechtensteinu in Luksemburgu.
Rast primerov pa še vedno beležijo v Španiji, na Portugalskem, Češkem, Švedskem, Madžarskem, v Franciji in Italiji.
Porast okužb med populacijo od 25-54 let
V Sloveniji je delež pozitivnih med oskrbovanci v domovih za starejše in ostalo populacijo po besedah strokovnjakinje dokaj konstanten, le v zadnjih nekaj dneh so zaznali nekaj večje število primerov v DSO-jih.
Kot je povedala Čakš Jager, epidemiološka slika kaže na posledice druženja med prazniki, porast okužb so zabeležili med populacijo, staro med 25 in 54 let. Veliko je okužb neznanega izvora, po epidemioloških anketah pa je razvidno, da so se med prazniki družili izven svojega mehurčka oz. izven lastnega gospodinjstva.
Irska je trenutno ne le EU tudi svetovni rekorder po številu novih okužb. Pred lanskimi prazniki, so imeli rigorozne, učinkovite …