Otroci in najstniki, katerih matere sledijo petim zdravim navadam: uživajo zdravo prehrano, redno vadijo, ohranjajo zdravo telesno teže, pijejo alkohol v zmernih količinah in ne kadijo, imajo 75 odstotkov manj možnosti, da postanejo debeli v primerjavi z otroki, katerih matere se ne držijo načel zdravega življenja. Študija, ki so jo opravili na Harvard T.H. Chan School of Public Health, je pokazala še, da ko se oba - tako mati kot otrok držita teh navad, se nevarnost za pojav debelosti pri otrocih zmanjša za 82 odstotkov.
"Naša študija je bila prva, ki je pokazala, da splošen zdrav življenjski slog resnično odtehta vsak posamezen dejavnik zdravega način življenja, ki mu sledijo matere, ko gre za zmanjšanje tveganja debelosti pri svojih otrocih," je dejal Qi Sun, izredni profesor na oddelku za prehrano.
Število debelih otrok v razvitem svetu narašča, s tem pa tudi tveganje za sladkorno bolezen, srčno-žilne bolezni in druge težave z metabolizmom. Znano je, da pri pojavu debelosti igra pomembno vlogo genetika, a je hitro povečanje debelosti v zadnjih letih po mnenju stroke tudi posledica spremenjenega življenjskega sloga in prehranjevalnih navad.
Ugotovitve te študije poudarjajo ključno vlogo, ki jo ima življenjski slog matere na zdravje otrok in hkrati izpostavlja vlogo intervencije v življenjski slog staršev pri omejevanju epidemije debelosti pri mladih, je poročal portal Science Daily.