"Mikrovalovna pečica ne škodi vašemu zdravju," pravi nemška strokovnjakinja za prehrano Margret Morlo. Trditvi nutricionistke pritrjuje tudi strokovnjakinja iz nemške agencije za zaščito pred sevanji Ina Stelljes, ki dodaja, da se lahko povsem zanesemo na ta priljubljen pripomoček v sodobni kuhinji.
Strokovnjakinji kljub temu opozarjata na previdnost. V mikrovalovni pečici elektronska cevka, imenovana magnetron,
proizvaja mikrovalove, visokofrekvenčne radijske valove. Težava je v tem, da ti žarki lahko spremenijo hranilne sestavine v določenih jedeh.
Sadje in zelenjava
Z odmrzavanjem sadja in zelenjave v mikrovalovki delate veliko napako, opozarja Morlojeva: " Vitamini so občutljivi na temperaturo. Temperatura, svetloba in kisik lahko zmanjšajo vsebnost vitaminov v hrani od 40 pa tudi to 80 odstotkov, medtem ko se folati (snovi iz skupine vitaminov B) in vitamin C popolnoma uničijo. Elektromagnetni valovi povzročajo velika nihanja, še posebej v molekulah vode v hrani. Omenjena nihanja proizvajajo toploto, zato je hrana z višjo vsebnostjo vode v primerjavi s suho hrano tudi hitreje segreje," dodaja.
Pri segrevanju v mikrovalovni pečici je pomemben tudi izbor posode: "Obstaja posoda, izdelana izključno za mikrovalovne pečice in je najprimernejša, čeprav sta primerna tudi porcelan in steklo," za nemško agencijo DPA dodaja Annabel Oelmann, vodja bremenskega potrošniškega svetovalnega centra.
Posode iz melamina
"Nikoli ne uporabljajte melaminskih posod," dodaja Andreas Hensel, vodja nemške vladne agencije, ki nudi nasvete o varnosti hrane. Gre za vedno bolj priljubljeno posodo, optično podobno porcelanu, ki se pogosto uporablja za kampiranje. Strokovnjak pojasnjuje, da se s segrevanje melamina sprošča zdravju nevarni formaldehid.
Oelmannova opozarja na neenakometno segrevanje hrane v mikrovalovni pečici: "To pomeni, da je vaš prvi požirek kakava še mlačen, pri drugem pa si boste že opekli jezik," pravi strokovnjakinja, ki svetuje, da takšno pijačo pred zaužitjem vedno premešate. Kar se hrane tiče, jo pustite stati nekaj minut.
Varnostni mehanizmi v mikrovalovni pečici zagotavljajo, da sevanje ni nevarno. Da bi preprečili nepotrebno izpostavljenost visokofrekvenčnemu sevanju ob pečici, nemška družba za varstvo pred sevanjem priporoča, da otroci med segrevanjem hrane ne stojijo pred mikrovalovno pečico ali blizu nje.
Kako deluje mikrovalovna pečica ?
"Vir sevanja v mikrovalovni pečici je majhna naprava, imenovana magnetron. Ta oddaja zelo usmerjen sevalni snop v sredino pečice. Sevanje se na notranji kovinski oblogi odbija in razprši po celotni pečici. Ko se magnetron izklopi, sevanja ni več. Kot glasba: ko ugasnemo vir (radio), je ni več. Pomemben podatek je tudi, da mikrovalovi vplivajo samo na gibanje molekule vode. Hrana v večini primerov vsebuje vodo, kar v kuhinji učinkovito izrabimo," pravi Črt Breskvar iz Zveze potrošnikov Slovenije.
Dodatni nasveti:
- Mikrovalovne pečice ne uporabljajte za segrevanje konzervirane hrane ali gaziranih pijač. Zaradi pritiska v notranjosti embalaže lahko pride do eksplozije.
- Ob stiku kovine z mikrovalovko se bo začelo iskriti in pečica se lahko poškoduje.V mikrovalovko torej ne dajemo pribora ali aluminijaste folije.
- Mikrovalovne pečice nikoli ne zaženite prazne, saj jo s tem lahko poškodujete. Če bi radi zgolj preverili njeno delovanje, vanjo, preden jo vklopite, postavite vsaj kozarec vode. Ta bo vsrkala mikrovalovno energijo in pečica se ne bo poškodovala.