Ženske, ki redno delajo ponoči, imajo povprečno 19-odstotno večje tveganje za nastanek raka, je pokazala analiza 61 študij, ki je sicer zajela kar tri milijone žensk po vsem svetu.
Kar se vrst raka tiče, nočno delo najbolj vpliva na nastanek kožnega raka, kjer so ugotovili za 41 odstotkov večje tveganje, za nastanek raka dojk je to tveganje večje za 32 odstotkov, tveganje za nastanek raka na prebavilih pa za 18 odstotkov.
Zanimivo je, da je nočno delo poveča tveganje za nastanek raka dojke samo pri ženskah iz Severne Amerike in Evrope. Znanstveniki predpostavljajo, da je vzrok višja ravnen spolnih hormonov, ki so sicer povezani s tem rakom.
Znanstveniki so še ugotovil, da se pri ženskah, katerih delo poteka ponoči, tveganje, da bodo zbolele za rakom, z leti nočnega dela samo še povečuje. Na vsakih pet let za 3,3 odstotka.
Rezultati analize Združenja ameriških raziskovalcev bolezni raka American Association for Cancer Research kažejo potrebo po posebnih programih zdravstvenega varstva pri ženskah, ki delajo v nočnih izmenah.
Torej... kaki HPV... neravnovesje spolnih hormonov vpliva tudi na razvoj raka na materničnem vratu. Ampak neeeeee... rajši se cepit in …