Po ocenah je po svetu leta 2014 s sladkorno boleznijo živelo 422 milijonov odraslih, medtem ko je to število še leta 1980 znašalo 108 milijonov, je v poročilu zapisal WHO in opozoril, da bi se bolezen lahko še drastično razširila zaradi globalnih sprememb pri prehranjevanju, gibanju in življenju ljudi.
Sladkorna bolezen je leta 2012 neposredno zahtevala okoli 1,5 milijona življenj. A zvišana raven glukoze v krvi, ki je povezana s sladkorno boleznijo, je bila istega leta odgovorna še za 2,2 milijona dodatnih smrtnih primerov.
Gre za preplet različnih dejavnikov
Obstajata dva tipa sladkorne bolezni. Sladkorna bolezen tipa ena je avtoimuna bolezen in je posledica nezmožnosti trebušne slinavke, da bi ustvarjala dovolj inzulina. Natančni vzroki za nastanek tega tipa še niso znani, zdravniki domnevajo, da gre v večini primerov za preplet različnih dejavnikov.
Dejavniki tveganja sladkorna bolezen tipa dva pa so nezdrav življenjski slog s premalo gibanja, debelost s prevelikim trebušnim obsegom, prediabetes z mejno povišanimi vrednostmi glukoze in starost nad 35 let.
V razvitem svetu sladkorna bolezen ostaja vodilni vzrok za slepoto, odpoved delovanja ledvic, amputacije spodnjih okončin ter bolezni srca in ožilja.
Sladkorna bolezen se vse pogosteje pojavlja tudi v Sloveniji. Od leta 2010 do 2014 se je število bolnikov, ki zaradi sladkorne bolezni prejemajo zdravila, po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje povečalo za 12,5 odstotka, tako da je leta 2014 zdravila za zniževanje krvnega sladkorja v Sloveniji prejemalo že 104.550 bolnikov.
Sladkorni bolezni je sicer posvečen letošnji svetovni dan zdravja, ki bo jutri.
Ja in država.Naj kdo pove zakaj teh bolezni dvajset ,trideset let ni bilo toliko?Zahodni svet je ena velika svinjarija.Nakladajo z …
Farmacija si pa mane roke,...