Ste se osramotili?

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Manekenka, ki se spotakne na stezi. Fina dama, ki ji spodrsne na ledu. Otrok, ki se meče na tleh v trgovini, pomembnež, ki mu počijo šivi na hlačah … Vsakemu se je že zgodilo, da je bil osramočen, je iz sebe naredil norca ali vsaj veliko nerodo.
Oglej si celoten članek

V tistem trenutku je zadrega res velika, ima pa lahko zanimive posledice. Še posebej, če pokažete svojo zadrego tudi drugim. Raziskava strokovnjakov z Univerze Columbia je pokazala, da boste osebam v okolici po neljubem dogodku bolj simpatični in lažje vam bodo zaupali. Zadrega pokaže drugim našo občutljivost, ki vzbuja sočutje in empatijo.

Stiska oziroma nelagodje, ki ga čutimo, je podoben opravičilu. Zavedanje, da smo naredili nekaj narobe in da želimo popraviti vtis, kaže na občutljivost do drugih.

Bolj dostopni in ustrežljivi 

Da bi popravili zadrego postanemo po dogodku bolj dostopni, ustrežljivi in nesebični. Tako ugotavlja raziskava strokovnjakov z Univerze v Bostonu.

V raziskavi je sodelovalo 108 študentov, ki so morali opraviti neprijetne naloge … Morali so na primer plesati ali oponašati petletnega otroka, ko so jih opazovali skozi steklo. V nadaljevanju jih je avtor raziskave prosil, da si v naslednjih dneh vsak dan vzamejo pol ure in rešujejo vprašalnike. Tisti, ki so se počutili bolj osramočene, so pristali na več dni pomoči in sodelovanja. Kot bi imeli občutek, da morajo popraviti slab vtis.

anja.scuka@zurnal24.si 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.