Čeprav ameriške nacionalne inšpekcije zagotavljajo, da igrišča z umetno travo ne predstavljajo nobenega tveganja za zdravje, tamkajšnji trenerji in nogometaši zahtevajo dodatne zdravniške preglede. Bojijo se namreč rakotvornih snovi, ki bi lahko končale v njihovi krvi.
Raziskava medicinskega centra Mount Sinai s sedežem v New Yorku je namreč dokazala, da bojazen o gumijastih zrnih, v katerih so nevarne kemikalije, ni iz trte zvita.
Vratarji nejvečkrat zboleli
Že leta 2014 je nogometna trenerka Amy Griffith sestavila seznam ameriških nogometašev, ki so kar naenkrat, v sumljivih okoliščinah zboleli za levkemijo, v glavnem so bili to vratarji: "V bistvu je to logično, vratarji najpogosteje prihajajo v neposredni stik z z umetno površino. Že pri desetminutnem ogrevanju se lahko več kot stokrat vržejo po tleh. Ob tem vdihavajo ali celo pogoltnejo delce iz umetne trave, kemikalija pa lahko prodre že v majhno ranico na telesu," je opozorila.
Trenerka je ob tem spomnila na 14-letnega sina družinskih prijateljev, ki je kot vratar nogometnega kluba zbolel za Hodgkinovim limfomom. Z namenom opozarjanja na nevarnost kemikalij, ki po njenem povzročajo raka, se je Griffithova povezala z molekularnim toksikologom in epidemiologom na Univerzi Yale Vasilisom Vasilioujem: "Ne bom vam lagal, svojim otrokom sem prepovedal kakršen koli šport, ki se dogaja na umetni travi. Varnost otrok mora biti na prvem mestu," je dejal Vassiliou.
dezurni@zurnal24.si