Zvezdnik si je hitro opomogel
Pevca so po operaciji nekaj dni zadržali na opazovanju, okrevanje pa od sredine prejšnjega tedna nadaljuje doma. Zdravniki predvidevajo, da si bo popolnoma opomogel v šestih tednih, po pisanju CNN naj bi se skupina že julija odpravila na turnejo.
75-letnik se je prek družbenih omrežij oglasil svojim oboževalcem in sporočil, da se po operaciji počuti dobro.
Pri starejših bolnikih, ki imajo poleg aortne stenoze pogosto še različne druge bolezni, so lahko kirurški posegi na srcu precej tvegani. Tako so začeli v Franciji z doktorjem Cribierjem pozneje pa še drugod po svetu, razvijati to, tako imenovano perkutano vstavitev aortne zaklopke (TAVR).
Dolgo znan, uveljavljen in še vedno široko sprejemljiv način je kirurška menjava aortne zaklopke, ki poteka v splošni anesteziji in ob podpori aparature za zunajtelesni krvni obtok. Pri taki operaciji prek odprtega prsnega koša srčni kirurg odstrani okvarjeno zaklopko in všije novo.
Metoda tudi v Sloveniji
Sprva je bil TAVR namenjen samo bolnikom, ki so bili prešibki, da bi zdržali operacijo na odprtem srcu, čeprav se je metoda v zadnjih leti zelo razširila.
Od leta 2009 pa do danes je bilo po Cribierjevi metodi v 65 državah po vsem svetu operiranih okoli 400 tisoč srčnih bolnikov, vendar bi se to število kmalu lahko hitro povečalo. Študija, ki temelji na kliničnih preskušanjih in je bila objavljena v reviji New England Journal of Medicine, je pokazala, da je TAVR dosegel boljše rezultate pri bolnikih z "nizkim tveganjem" zapletov v tradicionalnem postopku.
Čeprav Cribierju v prvem poskusu razvijanja inovativne tehnike ni uspelo, je kljub nadaljeval in kot je dejal "postal že prav obseden, da jo razvije." Ko mu je končno uspelo, so ga najprej pozdravili s skepticizmom. "Srčni kirurgi so se dvignili na zadnje noge. Kdo je ta norec, ki poskuša spodkopati naše delo," je še povedal slavni kardiolog.
Nekirurško vstavitev aortne zaklopke je na voljo tudi v Sloveniji; od leta 2009 v UKC Ljubljana in od lani pa tudi v UKC Maribor.