"Še vedno brez okoljevarstvene, požarne in zdravstvene varnosti"

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
"Ni jasno, kako bo posameznik dimnikarja prisilil, da pride pogledat onesnaževanje pri kurjenju pri sosedu," opozarja predsednik komisije za dimnikarsko dejavnost pri zbornici Aleksander Županek
Oglej si celoten članek

Predlog zakona o dimnikarskih storitvah, ki ukinja koncesijski sistem pri opravljanju dimnikarskih storitev in izbiro dimnikarja prepušča uporabnikom, po navedbah zbornice komunalnega gospodarstva ni usklajen ne s strokovno ne z zainteresirano javnostjo. V ničemer ni drugačen od lanskega vladnega predloga, ki ga je ta nato umaknila.

Ministrstvo za okolje je lani pripravilo predlog nove ureditve področjadimnikarske dejavnosti, ker se je prejšnjemu, reguliranemu in urejenemu s koncesijami, rok iztekel konec lanskega leta. Predlog nove ureditve ni šel skozi in DZ je konec leta sprejel novelo zakona o varstvu okolja, ki je regulacijodimnikarskih storitev podaljšal za eno leto, medtem pa naj bi ministrstvo našlo sistemske rešitve.
 

Vsebinsko ni nič drugačen

A, kot so danes opozorili v Zbornici komunalnega gospodarstva pri Gospodarski zbornici Slovenije, predlog, ki ga je vlada v parlamentarni postopek vložila minuli teden, vsebinsko ni nič drugačen. "Ta še vedno ne zagotavlja potrebne okoljevarstvene, požarne in zdravstvene varnosti," je na današnji novinarski konferenci opozoril direktor zbornice Sebastijan Zupanc.
 

Foto: Saša Despot Aleksander Županek "Ministrstvo pri pripravi novega predloga zakona ni upoštevalo pripomb strokovnih združenj in neodvisnih strokovnjakov. Tudi ni naredilo oceno tveganj, ki bi jasno pokazala, da predlagana oblika ni ustrezna," je dodal. Nazadnje so nam predlog nove ureditve predstavili lanskega marca, na katere smo jim podali pripombe in predloge, je nadaljeval predsednik komisije za dimnikarskodejavnost pri zbornici Aleksander Županek.

A od takrat pa do danes smo od ministrstva dobili le dopis, da nam bodo razloge, zakaj predlogov niso upoštevali, razkrili po sprejetju zakona, je opisal nesodelovanje. Zakon bo v obstoječi obliki po njegovem mnenju zagotovo deležen ustavne presoje, saj je v njem veliko neenakosti posameznika pred zakonom.

Po predlogu bo lahko dimnikarja izbiral uporabnik kurilne naprave v enostanovanjski hiši, za večstanovanjsko izbira ne bo povsem prosta. Ni jasno, kako bo posameznik dimnikarja prisilil, da pride pogledat onesnaževanje pri kurjenju pri sosedu, je nanizal.

"Sami sebi ne bodo pisali opozoril"

Kot je nadaljeval, bo posameznik lahko dimnikarja izbral do konca junija, zato se bo čas za preglede skrčil na 62 delovnih dni. "Torej bi lahko pregledali le 170.000 kurilnih napravah ali 34 odstotkov," je ponazoril. Ob tem zakon ne opredeljuje, na kakšen način se bodo evidentirane novogradnje, ter ne skrbi za preprečevanje konflikta interesov, saj prodajalec in monter peči sam sebi ne bo napisal opozorila.

Če posameznik ne bo naročil pregleda, ga bo lahko inšpektor oglobil. A po podatkih inšpektorata lahko en inšpektor na dan opravi dve kontroli. "Letno bi torej 10 inšpektorjev, kolikor jih je predvidelo ministrstvo za nadzor nad izvajanjem dimnikarskih storitev, lahko pregledalo le odstotek kurilnih in dimniških naprav," je še opozoril Zupanc.

Foto: Saša Despot Sebastijan Zupanc

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.