Eden od načinov, da se izognemo virusnim in respiratornim obolenjem je za kadilce tudi opustiutev te razvade. "Kajenje namreč vsakodnevno poškoduje obrambo dihal pred okužbami, saj slabi gibljivost drobnih migetalk na površini celic dihal, ki omogočajo odstranjevanje sluzi in delcev," pojasnjujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).
Dodajajo, da so zato dihala kadilcev bolj podvržena akutnim okužbam, infekcije so po poteku dolgotrajnejše in dodatno poslabšajo dihalno funkcijo kadilca.
Tobačni dim je strupen
Je pa seveda dejstvo, da so kadilci dovzetnejši za razne prehlade in viroze, le malenkost v primerjavi s hujšimi posledicami. Tobačni dim, ki nastaja pri izgorevanju tobaka, vsebuje vsaj 250 strupenih kemičnih snovi, približno četrtina teh snovi je rakotvornih. Kajenje tobaka je na prvem mestu med vzroki umrljivosti in obolevnosti, ki bi se jih dalo preprečiti.
Kajenje znatno poveča tveganje srčno-žilnih bolezni, možgansko-žilnih bolezni s posledično možgansko kapjo, kronične pljučne bolezni in pljučnega raka.
anja.scuka@zurnal24.si
Tisti, ki kadijo, si na delovnem mestu kadarkoli sami jemljejo odmor za kajenje, ne da bi kogarkoli vprašali za dovoljenje, …