Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za leto 2019, ki mejo za odklanjanje novih bolnikov postavlja pri 1895 glavarinskih količnikov oziroma 1383 opredeljenih zdravnikov, kot so zahtevali družinski zdravniki.
"Zdravniški teami, ki presegajo ali dosegajo ta glavarinski količnik, svojih pacientov ne bodo smeli izpisovati, bodo pa lahko svoje paciente vzpodbujali za izbiro zdravniških teamov z manj opredeljenimi pacienti," je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril minister za zdravje Aleš Šabeder. "Nobena zavarovana oseba ne sme ostati brez zdravnika," poudarja minister.
Del populacije, ki se seli ali prehaja od pediatrov k družinskim zdravnikom, pa bo začasno opredeljen pri zdravnikih z najmanjšo obremenitvijo, dokler v sistem ne bodo prišli novi timi, je napovedal minister.
Glavarinski količnik ne predstavlja števila pacientov, ki so opredeljeni pri posameznem zdravniku. Vsak pacient, ki je star več kot 75 let, predstavlja tri glavarinske količnike, mlajši pacienti le 0,84 količnika.
Kot je pojasnil Šabeder, so nove bolnike najprej dolžni vpisovati tisti timi, ki ne dosegajo za letos določene meje 1895 glavarinskih količnikov oziroma 1383 opredeljenih bolnikov, oziroma timi z najmanjšim številom glavarinskih količnikov ali opredeljenih bolnikov v območni enoti.
ZZZS: Za to potrebujemo 300 novih zdravnikov
Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) znižanje glavarinskega količnika zavrača in vztraja, da bi morala meja ostati pri sedanjem državnem povprečju, to je 2.417 glavarin. Na ZZZS ocenjujejo, da bi v primeru sprejetja aneksa in znižanja glavarinskega količnika potrebovali skoraj 300 dodatnih družinskih zdravnikov in pediatrov.
Šabeder: Aneks nima finančnih posledic
"Predlagana sprememba določa samo zgornjo mejo glavarinskih količnikov, ne posega pa v obstoječe obračunske modele in način plačevanja zdravstvenih storitev, zato sprejetje aneksa ena nima finančnih posledic. Je pa to prvi korak k reševanju problematike na področju družinskih zdravnikov in prvi korak na dolgi in težki poti nujno potrebnih sprememb v slovenskem zdravstvenem sistemu," pravi Šabeder.
Šabeder upa na preklic odpovedi
Splošni dogovor za letošnje leto je mejo obremenitve postavil pri povprečju posamezne izpostave ZZZS, kar je na bolj obremenjenih območjih še dvignilo zgornjo mejo obremenitve. Družinski zdravniki so v več zdravstvenih domovih zato napovedali odpovedi delovnih razmerij. Konec meseca se tako izteče odpovedni rok 24 kranjskim zdravnikom, odpovedi delovnih razmerij pa so napovedali tudi v Celju, Mariboru in na Ptuju.
"Po današnji seji še nisem govoril z nobenim zdravstvenim domom, so pa še pred sprejetjem tega aneksa v vseh zdravstvenih domovih, razen kranjskem, odpovedi delovnih razmeri zamrznili. S sprejetjem tega aneksa smo pokazali voljo za reševanje težav v zdravstvu in upamo, da bodo kranjski zdravniki odpovedi preklicali," upa Šabeder.
Odločitev bodo sporočili jutri
Kranjski zdravniki, ki so aprila zaradi preobremenjenosti podali odpovedi pogodb o zaposlitvi, so današnji sprejem aneksa številka ena k splošnemu dogovoru, s katerim je na novo določena zgornja meja bolnikov na zdravnika, ocenili za korak v pravo smer. Odločitve o tem, ali bodo na podlagi tega sedaj umaknili svoje odpovedi, pa še niso sprejeli. Po poročanju STA, bodo odločitev spročili jutri.
Šabeder: Zdravniki pacientov ne bodo smeli izpisati, lahko bodo vzpodbujali k izbiri drugega zdravnika.............Lahko pa bodo takšni pogovori vzpodbujali paciente …
Drugače pa, meni je zdravnica že tam pred skoraj 10 leti rekla, da me lahko vzame, če sem zdrav, drugače …
Marsikdo bi že sam šel drugam, brez da ga je treba priganjati, samo nima kam. Ta te lahko preganja k …