Homeopatija ja alternativni način zdravljenja, ki je večinoma možen, ko bolezenski proces ni šel tako daleč, da je bodisi pripeljal do popolne odpovedi organa, žleze ali tkiva. Homeopatsko zdravljenje je možno izvajati v vseh obdobjih življenja; pri dojenčkih takoj po rojstvu, v nosečnosti in vse do največje starosti. Najstarejša pacientka našega sogovornika Živana Krevela iz Homeopatskega centra Krevel je imela 97 let. Na kontrolne obiske je vedno prišla sama, opirala se je le na eno palico.
Čeprav je približno sto zdravnikov opravilo triletno izobraževanje po programu evropskega odbora za homeopatijo (ECH), jih v praksi po njegovih navedbah deluje zgolj peščica. Vzrok za tako majhno število delujočih je po besedah Krevela "absurdna zakonodaja in zanikanje terapevtske svobode".
Na Slovenskem homeopatskem društvu, ki je bilo ustanovljeno pred 27. leti, opažajo, da se povpraševanje za alternativni način zdravljenja neprestano povečuje. Do sedaj naj bi se po njihovih številkah homeopatsko zdravil dober odstotek Slovencev.
"Gre za bolnike s kroničnimi boleznimi, ki jim šolska medicina ne uspe zadovoljivo pomagati. S tem marsikdo ni več zadovoljen in išče učinkovitejše rešitve," pravi Krevel, ki je prepričan, da sta za porast povpraševanja "kriva" učinkovitost in uspešnost zdravljenja. Pove, da je seznam ozdravljivih kroničnih bolezni s homeopatijo zelo dolg.
"Naše ozdravitve so tiste, ki povzročajo povečevanje povpraševanja, saj se kot zdravniki zaradi etičnih načel ne oglašujemo. Besede so palčki, dejanja velikani," doda.
Manj uspešna pri zdravljenju rakavih bolnikov
Kot manj uspešna v primerjavi s kroničnimi bolniki se je homeopatija izkazala pri zdravljenju rakavih bolnikov, saj njihovo zdravljenje zahteva celostno obravnavo. "To pa seveda ne pomeni, da nimamo svojega deleža čudežnih ozdravitev," pravi Krevel, ki rakave bolnike napoti k švicarksemu kolegu dr. Darii Spindeji. Ta vodi ustanovo s tridesetimi posteljami, kjer zdravijo težje bolnike. Med njimi je veliko takšnih, ki bolehajo za rakom, njihovo zdravljenje pa je po njegovih besedah relativno uspešno.
"Strokovna javnost o homeopatiji že vse ve in tudi ve, da ne more delovati."
Do homeopatije ima veliko ljudi predsodke in tovrstnega načina zdravljenja ne podpirajo, a Krevel opaža, da je iz leta v leto bolje zapisana. Pravi pa, da ji strokovna javnost ni naklonjena, tudi v drugih državah. Če gre pri laični javnosti po pričevanju Krevela zgolj za nepoznavanje in ti "predsodki ob pojavu težke bolezni 'čudežno' popustijo, saj marsikdo postane veren, ko se ladja potaplja", je drugače pri strokovnjakih. "Strokovna javnost o homeopatiji že vse ve in tudi ve, da ne more delovati, saj v naših visoko potenciranih zdravilih ni več niti molekule izhodiščne snovi," posmehljivo razlaga Krevel, ki meni, da se v medicini pojavljajo dvojna merila.
Čeprav se tudi za homeopatska zdravila ne ve točno, kako delujejo, je Krevel prepričan, da so "po več kot dvesto letih uporabe v zdravniških praksah širom sveta na milijonih bolnikov, še kako potentna, in da marsikdaj tudi prekašajo moderno biomedicino".
Pojasnjuje, da so homeopatska zdravila pripravljena iz izhodiščnih snovi, ki izvirajo iz rastlinskega, mineralnega in živalskega sveta, pripravljena pa so tudi iz bolezenskih izločkov in bolezensko okvarjenih tkiv. Postopek priprave sestoji iz serijskega redčenja in močnega pretresanja na vsaki stopnji razrečitve. Močno spodbujajo homeostazo (stanje ravnovesja) v celotnem organizmu , tako na duševni ravni, kot na fizičnih ravneh na področju delovanja vegetativnega živčevja, hormonskih sistemov, v imunskem sistemu ter pri delovanju vseh organov.
V določenih stanjih z velikimi materialnimi spremembami v organizmu ali pri zelo velikem primankljaju energetske ravni je po Krevelovih besedah s homeopatskimi zdravili možno tudi škodovati. Njihovo uporabo bi odsvetoval le v redkih primerih, ko so bolezni tudi za homeopatijo neozdravljive, na primer multipla skleroza v poznejših fazah, pri določenih nevroloških boleznih, kjer nastopi paraliza in sladkorni bolezni tipa I.
Ob tem poudari, da lahko homeopatsko zdravi zgolj dobro usposobljen zdravnik, ki ima poleg odlične strokovne usposobljenosti, tudi znanje splošne medicine.
Kot njen edini negativen učinek navede t. i. prvo poslabšanje, kjer gre za začasno poslabšanje stanja bolnikov ob začetku zdravljenja. "Recimo, da zdravimo bolnika s hudimi glavoboli. V prvih tednih zdravljenja ima takšen bolnik lahko več glavobolov, ki so tudi močnejši od prejšnjih. To nam govori, da je zdravilo močno delovalo na vzrok bolezni in se kasneje lahko nadejamo postopnega izboljševanja njegove bolezni. Gre pač za ceno, ki jo plača bolnik za kasnejšo ozdravitev," pojasni.
Slovenija edina članica EU, kjer zdravniki nimajo terapevtske svobode
Slovenija je edina država članica Evropske unije, v kateri zdravniki nimajo terapevtske svobode in zato ne smejo zdraviti s pomočjo homeopatije. Do takšne ureditve je Krevel kritičen in žogico meče zdravniškemu sindikatu, ki se ne postavi v bran primerni ureditivi zdravniške stroke.
"V takšni ureditvi zdravniki niso zdravniki, temveč le birokrati. To delo bi namesto njih z lahkoto opravljal računalnik! Dovoljeno je zgolj sledenje doktrini, ki jo predpiše medicinski vrh. Če zdravnik za določenega bolnika oceni, da je zanj potrebno drugačno zdravljenje, recimo homeopatsko, je v nevarnosti. V preteklosti so zdravniki za takšne 'napake' že prejeli kazen v obliki izgube licence, saj zakon zdravnikom prepoveduje uporabo komplementarne in alternativne medicine." Živan Krevel
Slovenska zakonodaja v Zakonu o zdravilih določa, da so homeopatska zdravila proglašena kot uradna, vendar jih zdravniki ne smejo predpisovati. Homeopatija je umeščena tudi v Zakonu o zdravilstvu, ki veleva, da smejo homeopatsko zdraviti le osebe z opravljeno Medicinsko fakulteto. Zaradi strahu pred izgubo licence pa največkrat zdravniki, ki se odločijo za izključno zdravljenje s homeopatijo, ne gredo obnavljat licenc in jih zato pogosto nimajo.
Prav tako morajo pred tem uradno zaprositi še za zdravilsko licenco. Šele nato jim Ministrstvo za zdravje podeli dovoljenje za opravljanje dejavnosti. "S tem jim je odvzet status zdravnika in so degradirani v medicinske laike oziroma zdravilce. Istočasno pa je seveda degradirana tudi homeopatija kot veda," pomanjkljivosti slovenske zakonodaje izpostavi Krevel, ki ne pričakuje, da bi se na tem področju kmalu kaj spremenilo.
Homeopatija odlično deluje samo tam, kjer "deluje" kurji krempelj v obliki amuleta okrog vratu, "prstani sreče", sveta voda iz Lurda, …