Da je rdeča pesa dobra za kri, je splošno znano že dolgo časa, nasvete naših babic pa so potrdile tudi znanstvene raziskave. Na našem inštututu za nutricionistiko dodajajo, da rdeča pesa vsebuje visoke koncentracije železa, kalija in folne kisline, znane kot vitamin B9: "Železo je pomembno za nastanek rdečih krvnih celic, ki oskrbujejo telo s kisikom. Kalij pomaga pri reguliranju krvnega pritiska in utripa, folna kislina pa pri preprečevanju slabokrvnosti, " pojasnjujejo.
Dobra pri hujšanju
Če rdeča pesa s samo 35-45 kilokalorij na 100 gramov živila sodi v skupino nizkokaloričnih živil in se pogosto priporoča pri shujševalnih dietah, to za mnoge superživilo pomaga pri okrevanju mišic. Rdeča pesa koristi po napornem treningu, ugotavlja raziskava britanske univerze Northumbria.
Sodelovalo je trideset moških v starosti od 18 do 28 let, ki so sicer intenzivno trenirali najmanj dvakrat na teden. Moški so morali v času raziskave izvesti po sto ponovitev različnih pilometričnih vaj, kot so poskoki, vaje z utežmi....
Polometrične vaje so oblika treninga, ki ga uporabljajo predvsem tekmovalni športniki v hitrih, eksplozivnih športih (šprinterske, metalske in skakalne discipline pri atletiki, nogomet, košarka, borilni športi, umetnostno drsanje, hokej, tenis itd..
V treh dneh intenzivne vadbe so sodelujoče razdelili še v tri skupine; eni so popili 250 ml soka iz pese, drugi 125 ml, tretji pa so dobili placebo z enako sestavo kalorij.
Superživilo po naporni vadbi
Dr. Tom Clifford, ki je vodil študijo, je ugotovil, da so tistim, ki so v treh dneh popili večji odmerek soka rdeče pese, mišice hitreje okrevale, kar pomeni hitrejšo regeneracijo.