Raziskava, ki dokazuje, da med cepivi in avtizmom ni povezave

Foto: Saša Despot
Foto: Saša Despot
Nasprotniki cepljenja so financirali dolgoletno raziskavo, ki naj bi dokazala povezavo med cepivi in avtizmom, vendar z rezultati niso zadovoljni.
Oglej si celoten članek

Organizacija, ki sezavzema za avtistične otroke SafeMinds je financirala raziskavo, ki naj bi, v nasprotju z drugimi znanstvenimi raziskavami dokazala, da cepiva pozročajo razvoj avtizma pri otrocih, Kot kaže pa se je to prizadevanje izjalovilo, saj je študija pokazala, da povezave med cepivom in avtizmom ni. 

V raziskavo vložili 230 tisoč evrov

SafeMinds je v raziskavo, ki je potekala v obdobju med leti 2003 in 2014, vložila okoli 230 tisoč evrov. Znanstveniki iz univerze Southwestern School of Medicine in Johnson Centra v Washingtonu so proučevali  dolgoročne vedenjske in možganske spremne pri mladičkov opic makako, ki so prejeli standardna otroška cepiva. Raziskavo je finančno podprla tudi organizacija National Autism Association. 

Foto: EPA makaki

Uporabili tudi cepivo z živim srebrom

V študijo je bilo vključenih 79 opičjih mladičkov,  starih od 12 do 18 mesecev. Razdelili so jih v šest skupin. Dve skupini sta prejeli cepiva  ošpicam, mumpsu in rdečkam. Pri opicah v eni od skupin so uporabili tudi cepivo s konzervansi živega srebra, ki jih v cepivi od konca 90-ih letih sicer več ne uporabljajo. Živo srebro naj bi bilo po navedbah nasprotnikov cepiv eden glavnih razlogov za nastanek avtizma. 

V možganih niso našli nobenih razlik

Raziskovalci so cepljene in necepljene opice združili v kletkah in opazovali, ali bodo razvile avtizmu podobna socialna vedenja, kot so strah, umikanje, zibanje, ponavljajoče vedenje ... Vedenje opic je ostalo nespremenjeno. Pri obdukciji možganov so iskali nepravilnosti, oziroma odstopanja, ki so jih odkrili pri otrocih z avtizmom. Pregledali so tudi število in velikost možganskih celic znanih kot Purkinjeve celice. Nekatere študije so namreč pokazale, da imajo otroci z avtizmom teh celic manj. Raziskovalci niso našli nobene izrazite razlike v možganih cepljenih in necepljenih opic.  Foto: EPA opice

Predstavniki SafeMinds z rezultati niso zadovoljni, pravijo, da so ugotovitve v nasprotju s prejšnima pilotnima študijama ter tudi v nasprotju z vmesnim poročilom raziskave. 

Pilotna študija, ki so jo izvedli na Univerzi v Pittsburghu, je dokazala spremembe pri razvoju možgan cepljenih in necepljenih živali, kar naj bi dokazovalo povezavo med cepivi in avtizmom. Vendar predstavnica znanstvene organizacije, ki se ukvarja z avtizmom trdi, da gre za spremembe, ki niso pomembne za razvoj avtizma.

Dvomijo v verodostojnost

SafeMinds je prav tako podvomil v verodostojnost podatkov izzadnještudije, saj naj bi eno od vmesnih poročil kazalo na 11-odstotno zmanjšanje števila nekaterih vrst celic v skupinah, ki so dobile cepivo. 

Laura Hewitson, direktorica  raziskav na Johnson Centru za zdravje in razvoj otrok in razvoj, ki je bila vodilna raziskovalka v projektu pa pravi, da gre za podatke, ki do predhodni in jih je potrebno obravnavati z veliko previdnostjo, saj se nanašajo na manjši vzorec in krajše obdobje. Dodaja, da nihče od raziskovalcev ni vedel, katere živali so cepivo prejele in katere ne. "Naredili smo vse, kar lahko, da smo zagotovili celovitost podatkov. Moje soavtorji in sama stojim za objavljenimi ugotovitvami, "pravi  Hewitsonova. 

sergeja.hadner@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 2

  • 21:31 13. Oktober 2015.

    Nobeni raziskavi ne vrjamem več ...ssdenar je bil vedno v ozadju večine stvari ... cepiva pa so donosen posel ... …

  • "ter tudi v nasprotju z vmesnim poročilom raziskave. "<br />Zanimivo

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.