Pri eni od treh nosečnic lahko povzroči resne zaplete

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Zelo pomembno je, da ima ženska zadostne količine železa, predvsem v prvih treh mesecih nosečnosti ...
Oglej si celoten članek

Kar pri eni od treh nosečnic lahko pride do zapletov v nosečnosti zaradi pomanjkanja železa v krvi. Gre za resne zaplete kot je denimo splav ali prezgodnje rojstvo dojenčka. V desetih odstotkih primerov pa je to pomanjkanje vezano na težave s ščitnico. To so zaključki raziskave objavljene v European Journal of Endocrinology.

Za moške je priporočena dnevna količina 8 miligramov železa, za ženske pa 18 miligramov. Količina pa bi se morala po mnenju strokovnjakov povečati pri nosečnicah, in sicer na kar 27 miligramov železa na dan. Tako se omogoči nemoteno rast ploda in placente. Pomanjkanje železa med nosečnostjo pa lahko negativno vpliva tudi na razvoj možganov otroka, še posebej v prvih treh mesecih nosečnosti.

Največ ga je v jetrih

“Železo nastopa kot pomembna sestavina aktivnih spojin, ki v našem telesu prenašajo kisik in elektrone. Velik pomen mu pripisujemo v fazi razvoja in pri rasti organizma, saj pomembno vpliva na nekatere ključne funkcije naših možganov,” pravijo tudi na Inštitutu za nutricionistiko Nutrisu.

Foto: Shutterstock fižol Vsebnost železa je po njihovih besedah v nekaterih živilih rastlinskega izvora dokaj visoka, vendar je njegova biorazpoložljivost za naš organizem veliko boljša v živilih živalskega izvora. “Razlog je v različnih snoveh, na primer fitatih v rastlinskih živilih (na primer v žitih, fižolu, leči in grahu), ki železo vežejo nase in s tem preprečijo, da bi ga naše telo učinkovito absorbiralo,” opozarjajo. Največje količine železa na strani živalskih virov vsebujejo jetra in drobovina, med rastlinami pa sezam, laneno seme, fižol, polnozrnate moke.

Pojasnjujejo, da železo vsakodnevno izgubljamo z žolčem, urinom in skozi kožo. Ženske ga izgubljajo tudi z menstrualno krvjo. “V kolikor nam železa v organizmu dlje časa primanjkuje, pride najpogosteje do anemije pa tudi do zmanjšanja fizične zmogljivosti, motenj termoregulacije in imunskega sistema ter drugih stanj,” opisujejo.

Opozarjajo, da pri otroku od 12. do 18. meseca starosti zmerno izražena anemija zmoti razvoj kognitivnih in motoričnih sposobnosti: “Kljub naknadnemu zdravljenju pomanjkanja železa pa nastale spremembe mentalnega in psihomotoričnega razvoja ter vedenja otroka niso reverzibilne in se obdržijo tudi skozi kasnejša obdobja življenja.” 

Zadosten vnos železa in s tem zasnova v otroštvu nam torej zagotovijo, da se v odrasli dobi ob sprotnem obnavljanju teh zalog lahko izognemo prehitremu staranju in nekaterim hudim boleznim kot je denimo Alzheimerjeva bolezen.

Foto: Profimedia Otrok v vodi  

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.