Jadranka Buturović Ponikvar na UKC Ljubljana deluje že skoraj 30 let, nazadnje je bila predstojnica kliničnega oddelka za nefrologijo. Posle strokovne direktorice je pred desetimi dnevi prevzela od Marije Pfeifer. Sicer ima UKC tudi novega generalnega direktorja. Pred tremi dnevi je od Andraža Kopača posle prevzel Aleš Šabeder.
Slovensko zdravstvo v celoti ponuja bolnikom ogromno, je za Sobotno prilogo Dela povedala nova strokovna direktorica: "O svoji stroki - nefrologiji, dializi in transplantaciji - lahko rečem, da ponuja bolnikom v Sloveniji v nekaterih segmentih več kot kakšne bogatejše države, na primer Švica in ZDA," je dejala. Verjame, da je tako tudi v drugih strokah.
Zagotovila je, da je UKC Ljubljana v koraku s svetom tudi glede dragih zdravil in novih metod. Ko bolnik nekaj potrebuje, zdravniki v UKC naredijo vse, da to dobi, je zagotovila.
To je najbolj kritična točka UKC Ljubljana
A za dobro delo po njenih besedah potrebujejo kadre, prostore in opremo. Nekateri pomembni oddelki so kadrovsko v kritičnih razmerah. Trenutno je najbolj kritična točka UKC otroški intenzivni oddelek. Rešitve in premostitve iščejo vsak dan. Dogovarjajo se, da bi si pomagali s svojimi specializanti, ki se sicer izobražujejo na drugih oddelkih, iščejo pomoč med intenzivisti za odrasle, anesteziologi in intenzivisti v vsej Sloveniji, da bi prebrodili obdobje najbolj kritične zasedbe.
Dolgoročni načrti so po njenem zagotovilu narejeni, saj bodo prišli novi specialisti. V prehodnem obdobju do takrat pa bo treba mobilizirati vse vire, da bi pomagali otroški intenzivi, je dejala.
"Večji minus v poslovanju je za nas vse kot kamen okoli vratu. Tudi stroka se mora truditi, da pomaga vzdržnemu poslovanju, da bi tekle investicije, zaposlovanje, nabave in vse drugo, kar stroka potrebuje," je dejala.
V svojem programu se je zavzemala za transparentne finančne bilance. Meni, da je na tem področju v UKC storjenega zelo veliko in da je transparentnost že velika, posebej pri vodenju stroškov po stroškovnih mestih. Treba pa je spremljati, ali temu sledijo tudi ustrezno knjiženi prihodki, je opozorila. "Če hočemo optimizirati poslovanje, moramo vedeti, kaj nam generira minus, da bi se sanacije lotili ciljano," je poudarila.
Za trženje zdravstvenih storitev so po njenih besedah največji potencial zavoda bolniki iz nekdanje Jugoslavije. A na področjih z dolgimi čakalnimi dobami je prednostna naloga oskrba domačih prebivalcev, je opozorila.
Čobanica podi malo posvetu
Sanjati je lahko lahko noč
Seveda vlecejo na svoj mlin,saj vidimo kaksne svinjarije se dogajajo v zdravstvu pa se jim nic ne zgodi so bogovi …