Pomembno odkritje slovenskih znanstvenikov

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Uporabno tako za raziskave kot za terapevtske namene.
Oglej si celoten članek

Raziskovalci Kemijskega inštituta so razvili selektivne molekulske sponke - nova orodja za uravnavanje delovanja človeških celic. S temi orodji lahko pomembno izboljšajo uravnavanje delovanja človeških celic, kar bo uporabno tako za raziskave kot za celično zdravljenje, so sporočili s Kemijskega inštituta.

Raziskava, ki je bila v celoti izvedena na tem inštitutu, je bila objavljena v ugledni reviji Nature Chemical Biology.

Celice so zelo zapleteni sistemi, katerih delovanja v precejšnji meri še ne razumemo. Po drugi strani pa celice že uporabljamo za proizvodnjo različnih spojin ter kot pametna zdravila. Za uravnavanje delovanja celic moramo imeti na razpolago molekulska orodja, ki so precizna in učinkovita.

Selektivne molekulske sponke

Raziskovalci Kemijskega inštituta so razvili selektivne molekulske sponke za uravnavanje delovanja človeških celic. S kombinacijo peptidov, ki se močno vežejo samo na ustrezen par, ne pa na druge molekule, so uspeli doseči doslej najmočnejše povečanje prepisovanja izbranih genov v človeških celicah. Pokazali so, da lahko s temi sponkami istočasno usmerijo molekule v več želenih predelov celic istočasno.

S tem pristopom so raziskovalci po navedbah Kemijskega inštituta pokazali, da lahko bistveno izboljšajo možnost uravnavanja delovanja celic s svetlobo ali s kemijskimi spojinami, kar bo zelo uporabno tako za raziskave kot tudi za terapevtske namene.

V Sloveniji Premikali meje nemogočega: Padel iz sedmega nadstropja in preživel

Gradniki, ki so jih uporabili, so obvite vijačnice, ki jih sicer uporabljajo za tvorbo proteinskih kletk v okviru ERC-projekta za uveljavljene raziskovalce, ki ga vodi vodja odseka za sintezno biologijo in imunologijo Kemijskega inštituta Roman Jerala.

 Prva avtorica razsikovalnega članka je Tina Lebar, ki je trenutno na podoktorskem usposabljanju na Univerzi Harvard, soavtorji pa so Duško Lainšček, Estera Merljak, Jana Aupič in Roman Jerala z odseka za sintezno biologijo in imunologijo Kemijskega inštituta.

dezurni@zurnal24.si

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.