Po epidemiji pa množično po jutranje tabletke

Foto: Profimedia
Foto: Profimedia
Mednarodne raziskave kažejo, da se je po prvem valu epidemije covid-19 povečala uporaba jutranje tabletke oz. nujne kontracepcije, kar potrjuje povečano prisotnost tveganih spolnih praks.
Oglej si celoten članek

"Čas dopustov oziroma počitnic je pogosto povezan z večjim tveganjem za prenos spolno prenosljivih okužb in z nenačrtovanimi nosečnostmi," opozarjajo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje NIJZ. 

Ob umirjanju omejitev v zvezi z novim koronavirusom SARS-CoV-2 so zaskrbljeni, da bodo ljudje preveč sproščeni in se s tem izpostavljali številnim tveganjem. Mednarodne raziskave kažejo, da se je po prvem valu epidemije covid-19 povečala uporaba jutranje tabletke oz. nujne kontracepcije, kar potrjuje povečano prisotnost tveganih spolnih praks.

Spolno prenosne okužbe (SPO), kot so HIV/aids, virusni hepatitisi, gonoreja, sifilis, humani papiloma virusi (HPV), klamidijske okužbe in druge po vsem svetu in tudi pri nas naraščajo.

"Kljub temu se še vedno veliko ljudi ne zaščiti. Zdrava spolnost ni pomembna zgolj s stališča preprečevanja spolno prenosnih okužb in neželenih nosečnosti, ampak je tudi pomemben element zdravega načina življenja in duševnega zdravja," poudarjajo na NIJZ.

Mladi si želijo več informacij o spolnosti

Raziskava NIJZ »Spolna vzgoja v okviru vzgoje za zdravje v slovenskih srednjih šolah« (Žalar, Leskovšek) je pokazala, da so mladi premalo informirani o spolnosti. Tri četrtine mladih, ki je imelo spolni odnos zgodaj je mnenja, da bi o spolnosti morali vedeti več. Vendar ista raziskava opozarja na visok delež tistih (59%), ki so informacije o spolnosti dobili preko interneta, ki pa vedno niso preverjene in strokovno korektne.

Priporočamo, da se informirajte o varni spolnosti iz strokovno preverjenih virov. Elektronski mediji nam po drugi strani ponujajo številne mobilne in spletne aplikacije, ki ponujajo najrazličnejše in pogosto tvegane usluge, tudi spolne. S tem še pospešijo možnost pogostejših tveganih spolnih stikov med ljudmi.

NIJZ

Pojasnjujejo, da je polega neželene nosečnosti potrebno misliti tudi in predvsem na prenos spolno prenosljivih bolezni, pred katerimi se najzanesljivejše zaščitimo s kondomom: "Medtem ko npr. kontracepcijske tablete ščitijo pred nenačrtovano nosečnostjo, ne predstavljajo zaščite pred spolno prenosljivimi okužbami. Zato ob morebitni uporabi zanesljive kontracepcije svetujemo dvojno zaščito, to je uporabo zanesljive kontracepcije in hkratno uporabo kondoma oz. pravilno in predvsem dosledno uporabo kondoma. Kondom mora biti obvezen del prtljage vsakega popotnika in popotnice."

Vse spolno aktivne je potrebno po njihovih navedbah spodbujati k odgovorni spolnosti, izogibanju nezaščitenih spolnih odnosov z neznanci in razmisleku o odlogu spolnega odnosa, predvsem pa dosledno zaščito s kondomov, kadarkoli gre za spolni kontakt za osebo, o kateri nismo popolnoma prepričani, da ni prenašalec SPO. HIV/aids in ostale SPO namreč ne poznajo meja, kot tudi ne starostnih omejitev.

V primeru nezaščitenega tveganega spolnega odnosa priporočajo obisk zdravnika v primeru znakov okužbe (spremembe na zunanjih spolnih organih, rdečica, bolečine, srbečica, izcedek) oziroma testiranje na virus HIV in viruse hepatitisov. Zgodnje odkrivanje pripomore k boljšemu izidu bolezni in preprečuje širjenje bolezni.

Obišči žurnal24.si

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.