Upoštevajoč lani sprejeto spremembo pravilnika, se prehodno obdobje izteče 7. aprila 2019. "Takrat na tržišču ne sme več biti živil, v katerih bi bila presežena predpisana vsebnost trans maščobnih kislin," pojasnjujejo na Inštitutu za nutricionistiko.
Ne več kot dva odstotka
Kot smo pisali, je ministrstvo za zdravje skupaj z ministrstvom za kmetijstvo po vzoru nekaterih evropskih držav lani pripravilo predpis, ki v Sloveniji prepoveduje prodajo živil z več kot dvema gramoma transmaščob v sto gramih maščobe oziroma živil.
Določbe uredbe pa veljajo za vsa rastlinska olja, maščobe in maščobne emulzije ter živila, ki vsebujejo takšna olja, maščobe in maščobne emulzije: "Ne glede na prejšnji odstavek, se določbe te uredbe ne uporabljajo za živalska olja in maščobe ter za živila, kjer je vsebnost trans maščobnih kislin posledica njihove naravne prisotnosti v živalskih oljih in maščobah, ki so sestavni del teh živil," piše v dokumentu.
Na Nutrisu jih opisujejo kot posebno vrsto maščob, ki ni potrebna za delovanje človeškega telesa, v hrani pa se naravno nahajajo v precej nizkih količinah. Številne raziskave so pokazale, da trans maščobne kisline povečujejo raven krvnega holesterola ter znatno povečujejo tveganja za razvoj bolezni srca in ožilja, ter drugih kroničnih bolezni.
V spodnjem prispevku preverite, kje vse najdete trans maščobne kisline.
"Na Nutrisu jih opisujejo kot posebno vrsto maščob, ki ni potrebna za delovanje človeškega telesa, v hrani pa se naravno …
kaka reč. V Ameriki jih ni že desetletja...
Želite najti žensko za eno noč? Dobrodošli v == >> www.3xDate.top