O tem smo pisali pred dvema letoma

Foto: Epa virus wuhan Foto: Epa virus wuhan karantena Foto: Epa wuhan virus Foto: Epa wuhan virus Foto: Epa Laboratorij v Wuhanu
Vse se je začelo na Silvestrovo, 31. decembra 2019, ko so kitajske oblasti opozorile svetovno zdravstveno organizacijo na primere pljučnice neznanega izvora v mestu Wuhan, v provinci Hubei na Kitajskem.
Oglej si celoten članek

Foto: Saša Despot Tatjana Lejko Zupanc Minilo je dve leti od objave prvega članka, ki je govoril o koronavirusu, nas je novinarje dan pred Božičem pred Infekcijsko kliniko v Ljubljani spomnila predstojnica te ustanove Tatjana Lejko Zupanc.

"Takrat si niti v sanjah nismo mogli predstavljati, da bo dosegla te razsežnosti, da se tudi po dveh letih ne bo nehala in da bistvu sedaj v nekem krču pričakujemo še en dvig števila primerov. Zdaj, ko smo pravzaprav vsi, pa to ne velja samo za zdravstveno osebje, utrujeni in bi si želeli živeti normalno življenje" je dodala epidemiologinja. 

Na našem portalu smo o novem koronavirusu prvič poročali 9. januarja, devet dni za tem, ko je Kitajska o virusu obvestila Svetovno zdravstveno organizacijo (WHO).

"Zaradi novega virusa zagnali preplah" se je glasil naslov članka, ki smo ga objavili na ta dan. Kdo bi takrat vedel, da se bo od takrat (na ta dan smo izvedeli, da je za izbruh skrivnostne pljučnice kriva nova vrsta koronavirusa) pa do danes zvrstilo nešteto člankov na to temo. Pandemija covid-19 je namreč povzročila eno največjih globalnih zdravstvenih, gospodarskih in družbenih kriz v zadnjem stoletju. Vzrok za to so lastnosti novega koronavirusa, SARS-CoV.

Kitajske oblasti opozorile WHO

Foto: Epa virus wuhan karantena Vse se je začelo Silvestrovo, 31. decembra 2019, ko so kitajske oblasti opozorile WHO na primere pljučnice neznanega izvora v mestu Wuhan, v provinci Hubei na Kitajskem. Poročali so o 44. primerih: 11 bolnikov je bio hudo bolnih, preostalih 33 pa je bilo v stabilnem stanju. V tem času smrtonosna bolezen, ki je sprva kosila prebivalce Wuhana še ni imela imena, prav tako ne virus, ki jo povzroča. 

Virus ušel nadzoru

Kmalu je virus ušel nadzoru oblasti v Wuhanu in se razširil v druge kitajske province. Sledili so tudi prvi zabeleženi primeri v Južni Koreji, na Tajskem in Japonskem. Čeprav so znanstveniki WHO v Wuhan smeli vstopiti šele tri tedne po izbruhu virusa zaradi popolnega zaprtja mesta, je zdravstvena organizacija še naprej hvalila kitajsko vlado zaradi njihove transparentnosti.

Pogumni zdravnik iz Wuhana

Pa ni bilo tako. Da se dogaja nekaj zelo resnega je svet kot prvi opozoril pogumni zdravnik iz Wuhana Li Wenliang. 34 -letni oftamolog je svoje kolege zdravnike poskušal o tem obvestiti že 30. decembra 2019, opozarjal je na nevarno bolezen, podobno SARS-u. Šele pozneje smo izvedeli, da gre za virus SARS-CoV-2, ki povzroča koronavirusno bolezen covid-19. Zaradi sporočil, ki jih je pošiljal  preko kitajske aplikacije WeChat, so ga hitro obiskali policisti.

Foto: Youtube Li Wenliang Dober mesec po tem se je javil iz bolnišnične postelje; tudi sam je zbolel zaradi virusa. Med drugim je objavil kopijo pisma in povedal, kaj se je zgodilo. Lokalne oblasti so se mu medtem sicer opravičile, a je za to bilo prepozno. Umrl je 7. februarja. Med tem časom so se mnogi zdravstveni delavci okužili zaradi slabe zaščite ob pojavu novega virusa.

Skrbelo nas je, ali vendarle delamo nepotrebno paniko

Ob pojavu novega koronavirusa smo tudi v Sloveniji novinarji zastavljali številna vprašanja. Kako smo pripravljeni, jemljemo vse skupaj z vso potrebno resnostjo? Skrbelo nas je, če vendarle delamo nepotrebno paniko? Zakaj se tej bolezni namenja tolikšna pozornost? Se lahko virus širi tudi s pošiljkami iz Kitajske?

Foto: V. L. "Ko dobite pošiljko iz Kitajske in jo odprete, si ne vrtajte po nosu," smo v naslovu članka zapisali 29. januarja 2020. Besede je nekoliko v šali izrekel strokovni direktor Pediatrične klinike Marko Pokorn. Na novinarski konferenci namenjeni gripi, zaradi katere so takrat množično zbolevali otroci, je bila tudi na začetku omenjena strokovna direktorica Infekcijske klinike v Ljubljani Tatjana Lejko Zupanc.

"Panika je povsem nepotrebna, moramo pa biti pripravljeni – vedeti moramo, na koga je treba biti pozoren, katere posameznike je treba testirati oziroma jih izolirati, kajti kar velja za gripo, velja tudi za koronavirus – vsaj kolikor o njem vemo v tem trenutku", nam je novinarjem pojasnila takrat. Po njenem takratnem prepričanju se ne Kitajska ne svet v konkretnem primeru ne bosta pustila presenetiti tako, kot se je pred 18 leti zgodilo s sarsom, ki je ušel iz nadzora Kitajske. "Preden so ugotovili, da se dogaja nekaj resnega, je bilo okuženih že toliko ljudi, da je bilo potrebnega res ogromno napora za obvladanje nastale epidemije. Zato so zdaj, ko smo o izbruhu koronavirusa obveščeni vnaprej, tako Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) kot posamezni zdravstveni sistemi bolje pripravljeni."

Janša: Čakajo nas težki tedni, spet se bo treba odpovedati svoboščinam

Kako pripravljeni smo bili, so pokazali poznejši dogodki, do danes je covid-19 po svetu zahteval že več kot pet milijonov smrti, pandemiji pa še zdaleč ni videti konca. "Zagotovo so pred nami težki tedni, kjer se bo treba zelo verjetno spet odpovedati nekaterim svoboščinam. Ukrepi, ki jih človeštvo pozna, so za to, da se širjenje upočasni. Epidemije ne moremo zaustaviti, lahko pa jo upočasnimo," je pred dvema dnevoma v intervjuju za TV Slovenija opozoril premier Janez Janša.

vanda.levstik@styria-media.si



 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 4

  • 09:04 31. December 2021.

    kitajci imajo v 13 miljonski provinci 100 okužb !!! kako jim to rata ? lepo.. vse v karanteno.. pa vse …

  • 08:26 31. December 2021.

    https://necenzurirano.si/clanek/preiskovalne-zgodbe/kako-je-vlada-nagrajevala-strokovno-skupino-za-covid-19-dokumenti-915560?utm_source=svet24&utm_medium=brandbar

  • 07:33 31. December 2021.

    Verjetno si niste mislili, da bo čez dve leti 95% vašega biznisa predstavljalo pozivanje k cepljenju....

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.