Na Štajerskem so sinoči odkrili tri nove primere ošpic. Število potrjenih primerov ošpic v Sloveniji je tako naraslo na 12, samo v tem tednu pa so potrdili pet novih primerov. V začetku tedna so potrdili ošpice pri zaposlenem na RTV, ki se je pred dvema tednoma okužil v zdravstvenem domu in pri moškem iz Ilirske Bistrice, ki naj bi se okužil v BiH.
Skupaj je v Sloveniji letos potrjenih 12 primerov ošpic, kar sedem bolnikov se je okužilo v tujini.
Tudi vsi trije zadnji oboleli naj bi bili pred kratkim v Bosni in Hercegovini, več o njihovem stanju pa za zdaj ni znano. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) skušajo kontaktirati vse, ki so bile v stiku z okuženimi.
Lani je Svetovna zdravstvena organizacija v Evropi potrdila 83 540 primerov ošpic in 74 smrti, povezanih z ošpicami. Leto prej v enakem obdobju 25 869 primerov in 42 smrti ter leta 2016 273 primerov in 13 smrti. V osmih državah, Ukrajini, Srbiji, Izraeli, Franciji, Italiji, Rusiji, Gruziji in Grčiji je bilo primerov ošpic čez dva tisoč.
Zdravstvene oblasti BiH so sredi marca razglasile epidemijo ošpic v Sarajevu. Od januarja do maja so v Sarajevu zabeležili 667 primerov ošpic, samo v zadnjem tednu 80 novih primerov. 117 ljudi je potrebovalo bolnišnično oskrbo, za sedemmesečno deklico pa so bile ošpice usodne.
Precepljenost proti ošpicam je v BiH 60,2 odstotna.
Po podatkih sarajavskih oblasti je bila večina, 619 bolnikov necepljenih, 21 obolelih je prejelo le en odmerek, šest pa oba odmerka.
Tej mali punčki bi lahko bilo prizanešeno, če ji ne bi zbijali vročine (kar je smrtna obsodba) in če mati …
Za kredibilno informacijo bi nam morali postreci se s podatkom ali gre za cepilne ali naravne ospice?
Pač bodo preboleli in to je to. Koliko pa je danes nahodnih?