Nova raziskava o imunosti, rezultati opogumljajo

Foto: Epa
Foto: Epa
Študija nakazuje, da je stopnjo naravno pridobljene zaščite pred okužbo mogoče primerjati s tisto, ki je pridobljena s cepljenjem. Cepljenje proti covidu-19 bo verjetno okrepilo naravno imunost.
Oglej si celoten članek

Večina ljudi, ki je prebolela novo koronavirusno bolezen 19, je pred boleznijo imuna najmanj pet mesecev, vendar pa se nekateri še vedno lahko znova okužijo z novim koronavirusom in ga širijo, kaže danes objavljena študija agencije za javno zdravje Anglije PHE.

V študiji SIREN je med lanskim junijem in novembrom sodelovalo skoraj 21.000 zdravstvenih delavcev iz vse države, ki so jih redno testirali na okužbo na novi koronavirus, da bi ugotovili, ali so okuženi oziroma ali so že bili okuženi, poroča britanski BBC na svoji spletni strani.

Skupina približno 20 znanstvenikov, večinoma zbranih okoli kalifornijskega in newyorškega epidemiološkega, imunološkega in infektološkega inštituta, 6. januarja v reviji Science objavila članek z naslovom "Imunski spomin na SARS-CoV-2 lahko traja preko osem mesecev po okužbi.

Znanstveniki so ugotovili, da se je med tistimi zdravstvenimi delavci, ki niso imeli protiteles, torej ki se še niso okužili, v tem obdobju 318 okužilo. Med tistimi, ki so preboleli covid-19, so bili primeri vnovične okužbe redki. Med 6614, ki so imeli protitelesa, se jih je namreč v tem obdobju znova okužilo samo 44, kažejo prvi izsledki študije, ki je njihovi kolegi še niso pregledali.

Predhodna okužba tako pomeni 83 odstotkov manjše tveganje za tiste, ki so že preboleli covid-19, da bi se znova okužili, kot za tiste, ki se še niso, so ugotovili znanstveniki. Vendar se nekateri lahko znova okužijo in okužijo tudi druge, opozarjajo.

Rezultati opogumljajo

Vodja študije Susan Hopkins je dejala, da rezultati opogumljajo, saj kažejo, da imunost traja dlje, kot so nekateri predvidevali, a opozorila, da zaščita ni absolutna. Kot še posebej zaskrbljujoče je izpostavila, da so nekateri, ki so se znova okužili, imeli visoke ravni virusa, tudi če niso imeli simptomov ter tako bili možni prenašalci virusa na druge.

"To pomeni, da če menite, da ste zaščitni, ker ste že preboleli covid-19, ste lahko prepričani, da obstaja zelo majhna verjetnost, da boste razvili hudo okužbo, vendar pa še vedno obstaja tveganje, da bi se lahko znova okužili in okužbo prenesli na druge," je pojasnila. Zato meni, da je še vedno zelo pomembno, da ljudje ostajajo doma in tako zaščitijo zdravstvo in rešujejo življenja, poroča BBC.

Študije se morajo nadaljevati

Znanstveniki bodo v okviru študije še 12 mesecev nadaljevali testiranje zdravstvenih delavcev, da bi ugotovili trajanje imunosti. Podrobneje bodo preučili tudi primere okužbe z novim sevom koronavirusa, ki v času dosedanje analize niso bile še tako razširjene, ko so sedaj. Sledili bodo tudi imunosti udeležencev raziskave, ki bodo cepljeni proti covidu-19.

Julian Tang, častni profesor Univerze Leicester, je dejal, da študija nakazuje, da je stopnjo naravno pridobljene zaščite pred okužbo mogoče primerjati s tisto, ki je pridobljena s cepljenjem. Dodal je, da bo cepljenje proti covidu-19 verjetno okrepilo naravno imunost, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Že raziskovalci britanske oxfordske univerze so v študiji, ki je bila v decembru objavljena v New England Journal of Medicine, sicer ugotovili, da so skoraj vsi zdravstveni delavci, ki so imeli protitelesa, bili pred okužbo zaščiteni vsaj šest mesecev.

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 0

Napišite prvi komentar!

Pri tem članku še ni komentarjev. Začnite debato!

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.