"Hvala, ker nas spremljate tako v dobrem in slabem," je na začetku predstavitve še enega izjemnega dosežka zdravnikov ljubljanskega kliničnega centra dejal Dr. Uroš Ahčan - pod njegovim vodstom je ekipa strokovnjakov iz Slovenije s pomočjo 3D-modela kot prva na svetu iz kosti in mehkih tkiv naredila nos na podlahti in ga nato kot ožiljen in oživčen oblikovan del telesa prenesla na obraz bolnice, ki so ji zaradi invazivnega kožnega raka amputirali nos.
Dr. Uroš Ahčan: "Premikamo meje tudi v svetovnem merilu in s predanostjo opravljamo najlepši poklic na svetu."
"S protezo sem bila omejena, sploh poleti, ko je bilo vroče in se je lepilo topilo. Pozimi je bila proteza hladna, lepilo pa mi je ves čas dražilo kožo," je v predstavitvenem videu povedala prva njihova pacientka.
Izplačalo se je...
Po šestih mesecih in po dveh zelo dolgih operacijah (prva je trajala osem in druga devet ur - sledilo je še nekaj manjših estetskih posegov), se je ženska mlajših srednjih let vrnila v življenje. Vonj je intenzivnejši, okus je drugačen, je povedala. "Občutek, da je vse tvoje, je neverjeten. Kot bi se spet zlil v celoto," je opisala občutke, ko je bilo vsega konec. "Kot bi iz teme prišla na svetlobo," je še dodala ob tem.
V UKC Ljubljana so video pripravili tako za domačo kot za tujo javnost, ekipa namreč edinstveni dosežek predstavlja po večjih svetovnih bolnišnicah, na zdravniških kongresih. Tako bodo tudi v tujini spoznali, kako vrhunske zdravnike imamo pri nas. Kot se je izrazil Ahčan, "mora vrhunska medicina ostati kot ponos Slovenije."
Dve zahtevni in nepredvidljivi operaciji
"Takšne operacije so izjemno zahtevne in nepredvidljive. Zahtevajo ogromno pogovora s pacientom o možnih zapletih, stranskih učinkih in končnem razpletu," je še pojasnil predstojnik kliničnega oddelka za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline Uroš Ahčan, s katerim je operiral tudi Vojko Didanovič s kliničnega oddelka za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana.
Nov nos so naredli iz kosti in mehkih tkiv na podlakti, ga kot lastni rezervni del pustili mesec dni, da se zaceli v pravilni obliki, izdelani po 3D-modelu, nato pa so ga prestavilii na obraz.
"Cilj druge operacije je bil odvzeti pripravljen del nosu kot telesu lastno tkivo, skupaj z žilami in živci, ga prenesti na obraz, zašiti žile in živce," je dodal zdravnik. Kožo so pacientki presadili iz čelnega režnja.
"Glavna prednost te operacije je, da imamo skelet, ki je čvrst in ožilje - lastne žile. To je ta noviteta. Nos je oživčen z notranje in zunanje strani, kar omogoča, da bolnica zaznava mrzli zrak ali kakršne koli druge patološke spremembe, ki se lahko pojavijo pozneje v življenju."
"Rekonstrukcija nosu je češnja na torti dobrega sodelovanja v UKC," je dodal dr. Didanović in pojasnil, da je bila gospa zelo kooperativna in dobra pacientka, kar je prav tako zelo pomembno.
Sicer je takšen poseg povsem nov. Na Kitajskem lahko z bio tiskalniki iz ušesnega hrustančnega tkiva natisnejo nos, a je težava pri tem prekrvavitev organa, smo še slišali.
"Zagotovili smo dobro funkcijo in lep estetski videz"
"To kar ste videli na videu, ni še nič"
Na vprašanje Žurnala24, za kako zahtevne priprave gre in kakšni pacienti so primerni, je Ahčan dejal, da so posnetki dokaj omiljeni: "Na kongresih sicer pokažem tiste natančnejše posege, tista brušenja kosti do milimetra natančno in kako ob tem priteče kapljica krvi. Pokažem, kako Vojko z diamantom vse to brusi, kar pomeni, da je vse še veliko bolj kompleksno in zahtevno. Zato je jasno, da ni vsak pacient primeren za to," je pojasnil Ahčan in dodal, da so priprave zahtevale veliko pogovorov, tudi s pacientko. "Ideja sama je pri meni zorela leto dni, med tem sem se večkrat pogovarjal s pacientko in ji kdaj tudi rekel, da verjetno ne bo šlo in jo tako poskušal odvrniti," je še povedal.
"Gre za onkološke bolnike, ki so nos izgubili zaradi maligne bolezni, kar pomeni, da so bili po operaciji še obsevani. To je dodatni faktor, da se stvar zakomplicira," je dodal dr. Didanović. Razlogi, da pacienti ostanejo brez nosu, so po njegovem rak, poškodbe in vnetne bolezni.
Ocenjujejo, da je v Sloveniji okoli 20 bolnikov s popolno amputacijo nosu, ki bi lahko bili primerni kandidati za tako rekonstrukcijo, ena bolnica se že zanima za poseg. Sicer so izračunali, da je takšna operacija vredna 56 tisoč evrov.
Žurnal debilni, vsi drugi so znali naredit profi prispevke o tem, vi pa morate še celo pri takih neverjetnih pozitivnih …
Neverjetno kaj so vsi ostali ranocelniki storili nam državljanom Slovenije,jebeš en poseg,kjer prišijejo en nos,problem je vse ostalo,ko nihče ničesar …
Kapo dol. :)