Nasveti za družine v stiski

Foto: Profimedia
Foto: Profimedias
Veliko družin in posameznikov se ob izgubi službe in posledično izgubi dohodka popolnoma izgubi. To velja predvsem za tiste, ki so se v takšnem položaju znašli prvič, ki se sramujejo nastalega položaja in težko prosijo za pomoč, ugotavljajo delavci, ki so dnevno v stiku z osebami v socialni stiski.
Oglej si celoten članek

Za enostavne nasvete, kaj vse družinam v stiski pripada in kam vse se lahko obrnejo, smo prosili Odvetniško pisarno Zidar Klemenčič, ki skupaj z Zvezo prijateljev mladine Ljubljana Moste Polje izvaja projekt Botrstvo – brezplačna pravna pomoč.

Foto: Osebni arhiv Pravnica Mateja Apohal Obrnite se na CSD in zaprosite za dodelitev pravic iz javnih sredstev

V projektu brezplačne pravne pomoči obravnavajo veliko primerov posameznikov in družin, ki so se znašle v socialni in materialni stiski zaradi izgube službe in posledično zmanjšanja mesečnega dohodka. "Vsem, ki so se znašli v takšnem položaju svetujemo, naj se takoj obrnejo na pristojni center za socialno delo (CSD) in zaprosijo za dodelitev pravic iz javnih sredstev oziroma za ponovno odločanje o teh pravicah, če so jim pred tem že pripadale, saj bodo lahko na podlagi spremenjenih razmer dobili višje praviceGovorimo o denarni socialni pomoči, otroških dodatkih, subvenciji za malico, kosilo in podobno," svetuje pravnica Mateja Apohal, ki že tri leta vodi projekt brezplačne pravne pomoči. Ljudem svetuje, naj kot razlog za ponovno odločanje navedejo spremembe v prejemanju dohodkov, pri čemer naj priložijo čim več dokazil, ki izkazujejo spremembo njihovega materialnega in premoženjskega stanja. S tem namreč pripomorejo k čim prejšnjemu odločanju pristojnega CSD in posledično čim prejšnji pridobitvi višjih pravic iz javnih sredstev.

Z upniki se dogovorite za način vračil

"Ljudje, ki se znajdejo v socialni stiski in ne zmorejo redno poravnavati vseh mesečnih obveznosti, trenutno še nimajo na voljo ukrepa, ki bi ga nudila država v pomoč pri reševanju ali preprečevanju poslabšanja socialnih stisk," pojasnjuje. Nekaj ukrepov se sicer pripravlja in naj bi bili v kratkem sprejeti, med njimi tudi odpis dolga. V primerih nastanka stiske ljudem svetuje, naj se obrnejo na posameznega upnika in se dogovorijo za način odplačevanja neporavnanih obveznosti, ki so že zapadle v plačilo ter s tem preprečijo vložitev izvršilnega postopka, s katerim bi upnik preko sodišča izterjal obstoječi dolg. Dogovorijo se denimo lahko za obročno plačilo, odlog plačila za krajše obdobje in podobno. "Z izvršilnim postopkom dolžniku namreč nastanejo zgolj dodatni stroški, ki posledično višino dolga še povečajo," dodaja.  

Foto: Boštjan Tacol elektrika, položnice

Kako je z odklopom elektrike?

Mateja Apohal poudarja, da imajo vsi posamezniki in družine, ki imajo neporavnane obveznosti do operaterjev električne energije, pravico zahtevati, da jim kljub neporavnanim obveznostim ne smejo odklopiti elektrike. "Energetski zakon namreč določa, da distribucijski operater ne sme ranljivemu odjemalcu odklopiti elektrike oziroma odjema omejiti pod količino oziroma moč, ki je glede na okoliščine nujno potrebna, da ne pride do ogrožanja življenja in zdravja," pravi pravnica. Ugotavlja, da tega določila distribucijski operaterji pogosto ne upoštevajo, posamezniki in družine pa niso seznanjeni o svojih pravicah, ki jih pri tem imajo. Zato se žal kdaj zgodi, da se k njim po pomoč obračajo ljudje, ki jim je določen distribucijski operater v zimskem času odklopil elektriko ter s tem povzročil hudo stisko. "To pa je še toliko bolj nedopustno, v kolikor gre za družino z mladoletnimi otroki," pravi.

Kaj lahko starši storijo glede plačila vrtca ali šolske malice?

"Glede plačila neporavnanih obveznosti do šole ali vrtca, se je potrebno dogovoriti neposredno z upnikom, v tem primeru s šolo oziroma vrtcem. Ali bodo starši pri tem uspešni je odvisno, ali jim bo ta institucija znala prisluhniti in razumeti njihovo stisko," pojasnjuje pravnica. Socialna zakonodaja namreč ne določa, da bi šole oziroma vrtci bili dolžni omogočiti odlog plačila, vendar se glede na dejavnost, ki jo opravljajo, od njih pričakuje, da bodo razumeli situacijo, v kateri se je znašla družina in bodo njihovi prošnji ugodili. 

Foto: Žurnal24 V vrtce je vključenih 79,5 odstotka otrok, po čemer lahko sklepamo, da vrtci nis

V zvezi z uveljavljanjem teh pravic ob izgubi službe pa še dodaja: "Center za socialno delo je pri ponovnem odločanju o pravicah, torej tudi za subvencijo malice in subvencijo vrtca, zaradi izgube službe, zavezan odločbo izdati v roku enega meseca od dneva, ko posameznik odda vlogo, s katero zahteva ponovno odločanje." Ta rok je enak v vseh postopkih uveljavljanja pravic iz javnih sredstev, ne glede na posamezno pravico, ki jo uveljavlja. "Posamezna pravica, o kateri je bilo odločeno z novo odločbo, ki vključuje znižanje dohodka zaradi izgube službe, mora biti priznana s prvim dnem naslednjega meseca od oddaje vloge," je zaključila.

 anja.scuka@zurnal24.si

 

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 18

  • 13:21 9. Junij 2015.

    Se popolnoma strinjam z zgornjo trditvijo! Tisti, ki so resnično pomoči potrebni – ali je ne dobijo ali pa jih …

  • 08:15 8. Junij 2015.

    O to pa ne.. kar dedičem zagrozijo z izterjavo.

  • 08:12 8. Junij 2015.

    Kot pravi članek; stopi do tistega ki te terja in se dogovori o rešitvi.. nobeden še ni bil zavrnjen ob …

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.