Na pomembnem svetovnem zasedanju Slovenija kot vzorčen primer

Foto: Profimedia
Na programu tokratnega zasednja Generalne skupščine Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Ženevi se je znašla tudi Slovenija, in sicer kot vzorčen primer, ki bi mu lahko sledile tudi druge države.
Oglej si celoten članek

Na programu tokratnega zasednja Generalne skupščina Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Ženevi se je znašla tudi Slovenija, in sicer kot vzorčen primer, ki bi mu lahko sledile tudi druge države.

Med strateškimi ukrepi organizacije, ki se ukvarja z globalnim zdravjem ljudi, se je namreč znašel tudi program, po katerem bi do leta 2023 iz prehrane ljudi odpravili industrijsko dodane trans maščobe.

Zdravje Inšpektorji že ujeli grešnika

Predstavitev dobrih praks

Na današnji predstavitivi dobrih praks je sodelovala tudi Slovenija, zakonski ukrep, ki je sicer začel veljati letos, pa je predstavil Igor Pravst iz Inštituta za nutricionistiko: "Države se odstranjevanja trans maščob lotevajo na zelo različne sisteme. Medtem ko so se ponekod kot primeren ukrep pokazala priporočila in samozaveze živilske industrije, takšen ukrep povsod ni bil učinkovit. V ZDA in Kanadi so se zato odločili prepovedati uporabo delno hidrogeniranih maščob (ki so vir trans maščob v živilih), medtem ko se evropske države pretežno odločajo za mejne vrednosti količine trans maščob v živilih. Takšna je bila tudi odločitev v Sloveniji, kjer je bila zakonodaja pripravljena še posebej ambiciozno, " je sporočil Pravst in dodal, da je Slovenija, ki je sicer uporabila danski model, storila še korak naprej.

Zdravje Pozor pri kupovanju živil v tujini, predvsem na območju bivših jugoslovanskih republik

Slovenija še korak naprej

Medtem ko na danskem zakonodajna omejitev količine trans maščob velja le za živila, ki so naprodaj potrošnikom, pri nas omejitev velja tudi za živila v veleprodaji. "Na ta način se bistveno zmanjšuje možnost, da bi manj ozaveščeni proizvajalci živil pri proizvodnji še naprej uporabljali ceneno delno hidrogenirano maščobo, " je ob slovenski predstavitivi povedal Pravst, ki je ob tem izpostavil, da morajo javno-zdravstvene intervencije temeljiti na relevantnih znanstvenih dokazih, v Sloveniji je bil to raziskovalni projekt »Trans maščobe v živilih«.

Foto: Saša Despot Mercator Danes objavljen pregled dobrih praks držav pri odstranjevanju trans maščob izpostavlja ne le različne zakonodajne rešitve, temveč tudi poti, ki so vodile do takšnih rešitev. Aktivno vlogo pri tem imajo tudi strokovnjaki iz Slovenije

Potem ko je pred nedavnim omejitev trans maščob v živilih podprla tudi Evropska komisija, ostaja to javno-zdravstveno vprašanje še vedno odprto v mnogih državah izven EU, so še sproročili iz inštituta za nutricionistiko.

Novo Najstrožji na svetu: Začenja se nadzor, globe do 15 tisoč evrov

Obišči žurnal24.si

Komentarjev 5

  • 01:34 23. Maj 2019.

    Ali veš, kje lahko najdeš žensko za eno noč? > > > > www.Sexcoss.Com

  • 23:56 22. Maj 2019.

    To je pa tudi vse. Ostali primeri zdravstva pa so na samem dnu.

  • 23:24 22. Maj 2019.

    Slovenci smo toliko bolj bolni od vseh ostalih, da nujno rabimo najbolj strog predpis na svetu. :)

Več novic

Zurnal24.si uporablja piškotke z namenom zagotavljanja boljše uporabniške izkušnje, funkcionalnosti in prikaza oglasnih sistemov, zaradi katerih je naša storitev brezplačna in je brez piškotkov ne bi mogli omogočati. Če boste nadaljevali brskanje po spletnem mestu zurnal24.si, sklepamo, da se z uporabo piškotkov strinjate. Za nadaljevanje uporabe spletnega mesta zurnal24.si kliknite na "Strinjam se". Nastavitve za piškotke lahko nadzirate in spreminjate v svojem spletnem brskalniku. Več o tem si lahko preberete tukaj.