Razmere v bolnišnicah se glede obolelih s corono poslabšujejo, še bolj narašča število bolnikov na intenzivnih negah. Včeraj je bilo v bolnišnicah 526 covid bolnikov, na intenzivnih oddelkih jih je bilo 112.
"Skrbi nas razmerje med bolniki, ki potrebujejo obravnavo na intenzivnih oddelkih oddelkih in med bolniki na običajnih oddelkih, skrbi nas trend, skrbi nas porast števila teh bolnikov," pravi vodja Oddelka Intenzivne terapije Infekcijske klinike UKC Ljubljana Matjaž Jereb.
V UKC Ljubljana so v zadnjih treh tednih na intenzivne oddelke sprejeli 38 kritično bolnih bolnikov z dihalno odpovedjo. "Sama številka niti ni tako visoka, treba pa je vedeti, da na UKC Ljubljana razpolagamo s 70, 80 posteljami, na katerih lahko varno oskrbimo te bolnike. Na nivoju države govorimo o številki 220, morda 230 in nič več," poudarja Jereb.
Po tem, ko je bila v drugem valu smrtnost bolnikov na intenzivnih negah 31 odstotna, je v tretjem valu 27 odstotna. "Treba se zavedati, da gre za zdravljenje v obvladljivih razmerah, v primeru kolapsa pa bo umrlo pomembno več covid bolnikov kot tudi bolnikov z drugimi boleznimi, ki bi potrebovali našo pomoč.. Zato še enkrat, ne glede na to, kako so ti zadnji ukrepi nesimpatični in jih težko sprejemamo, je na vseh nas, da to epidemiološko krivuljo obrnemo navzdol," poziva Jereb.
Najmlajši bolnik star 38 let
Na intenzivne oddelke zdaj sprejemajo mlajše bolnike, potek bolezni pa je podoben kot pri starejši populaciji, je pa pri starejši populaciji več zapletov.
"V tem trenutku je najmlajši bolnik star 38 let, povprečna starost je 69 let. V drugem valu je bila povprečna starost 70 let," razlaga Jereb. Starost na intenzivnih oddelkih je nekoliko nižja kot na običajnih oddelkih. Večina bolnikov na intenzivni negi ima pridružene bolezni, večinoma gre za povišan krvni tlak, pri mlajših bolnikih pa je razlog povišana telesna teža, razlaga Jereb.
Je kriv angleški sev?
"Druge rešitve nismo našli"
V času koronakrize so covid bolnišnice pridobile nekaj covid postelj, vendar pa gre na račun covida pomemben del necovid postelj. "S tem se odlaga druga diagnostika, odlaga se s kirurškimi posegi. Druge rešitve kot te, žal nismo imeli, vemo pa, da odlašanje z drugimi zdravstvenimi storitvami, ki jih bolniki z necovid boleznimi potrebujejo, ne gre v nedogled in ni vzdržno," pravi Jereb.
Zagotovo ni tako kot pišejo,še niti 1x ni bilo napisano tako kot je v resnici,sem preveril nekatere ljudi ki so …
Ne moreš da verjameš v bolnici zdravijo 38 letnika pa to še svet ni videl niti slišal 38 letnika...
Neee! PAAANIKA! PAAANIKA! Smrtonosni grozzzzni viruuus, 38-letni ljudje umirajo na ulici, hropejo, padajo, konec je, neee, grozno....O ne. Če ste …