Kot navaja tiskovna agencija Reuters, je mlada fizioterapevtka ena od tisočih medicinskih sester in zdravnikov iz BIH, Srbije in Hrvaške, ki iščejo delo v Zahodni Evropi, kar je v teh državah nekdanje Jugoslavije sprožilo "zdravstveni alarm".
Upravičeno se namreč bojijo, da bodo že v bližnji prihodnosti izgubili svoje najbolje kadre: "Država sili mlade ljudi, da jo zapustijo, saj od nje ne dobijo ničesar, ne dela, ne prihodnosti, kar je najpomembnejše za socialno varnosti," je dejala Nejra Isaretović, ki v Bosni ne more najti primerne zaposlitve.
Samo lani odšlo štiristo zdravnikov
Kot navaja Reuters, je podobno je tudi v nekaterih drugih državah nekdanje Jugoslavije. Iz Srbije je v zadnjih dveh letih odšlo 1600 zdravnikov. Po letu 2013, po tem, ko je ta država vstopila v Evropsko unijo, je Hrvaško zapustilo 1300 zdravnikov.
Ni denarja za zdravstvo
Kot vzrok navajajo slabe delovne razmere in pomanjkanje moderne medicinske opreme, saj v državah, ki si po razpadu Jugoslavije leta 1991 še vedno niso opomogle, kronično primanjkuje denarja za zdravstvo.
Nemški poziv po medicinskih delavcih iz tujine lani januarja je zato doživel ogromen odziv, v Nemčiji pa je trenutno deset tisoč prostih delovnih mest za medicinske sestre in dva tisoč za zdravnike, k čemur je treba dodati še 40 tisoč tamkajšnjih zdravnikov, ki gredo do leta 2021 v pokoj. .
Odhajajo najboljši
Po podatkih nemškega medicinskega združenja je bilo med 2.365 zdravniki, ki so lani prišli iz sedmih držav nekdanje Jugoslavije, kar 864 Srbov: "Izgubili smo najboljše strokovnjake," je dejal Zoran Savić, predsednik srbskega zdravniškega sindikata: "Mlajši zdravniki bodo sicer prišli na svoja delovna mesta, vendar bo trajalo vsaj deset let, da pridemo do novih specialistov."
Zdravniki se pritožujejo zaradi neplačanih nadur in nizkih plač. Plača medicinskih sester v Bosni in Srbiji znaša med 250 in 400 evrov na mesec, medtem, ko je začetna plača medicinske sestre v Nemčiji 1500 evrov.
dezurni@zurnal24.si